Anadolu Efes Cephesinde Barcelona Galibiyetinin Ardından Basına Yansıyanlar

Turkish Airlines EuroLeague sezonuna istediği başlangıcı yapamayan ve ilk 7 haftada sadece iki galibiyet alabilen son iki sezonun şampiyonu Anadolu Efes, son maçında Sinan Erdem’de konuk ettiği Barcelona karşısında 96-86 kazanarak moral buldu.

Lacivert beyazlılarda galibiyetin ardından baş antrenör Ergin Ataman ve oyunculardan Vasillije Micic ile Will Clyburn açıklamalarda bulundu.

Deneyimli koç Ataman, Barcelona galibiyetini şöyle değerlendirdi:

“Bu akşam Barcelona karşısında maçın ilk 5 dakikası hariç, galibiyeti yüzde 100 hak ettiğimizi düşünüyorum. 5. dakikadan sonra oyunun kontrolünü ele geçirdik, mükemmel savunma yapmaya başladık. Hücumda topu döndürdük ve her zaman iyi şut seçimleri yaptık.İlk yarının son bölümlerinde kontrolü ele aldık. İkinci yarıda da aynı zihniyetle başladık set hücumumuzu çok iyi kullandık. Son çeyrekte Will Clyburn ile izolasyon hücumuyla sonuca gittik. Herkes gördü ki, maça konsantre olup harika bir zihniyet ortaya koyduğumuzda, Anadolu Efes Avrupa’daki son dört yılda olduğu gibi en iyi basketbollardan birini oynayabilir.”

“Takım Olarak Zamana İhtiyacımız Vardı”

Barcelona karşısında 32 dakikada 22 sayı, 5 asist ve 4 top çalmayla oynayan Vasillije Micic, galibiyeti şöyle değerlendirdi:

“Bizim için kazanmamız gereken bir maçtı. Sezonun ilk 7 maçında kötü performans gösterdiğimizi düşünmüyorum. Yeni kadromuza göre sadece biraz zamana ihtiyacımız vardı. Kazanmak bazen yeterli olmuyor. Oyunumuzu geliştirmek için çalışmamız gerekiyor. Bugün daha ilk dakikadan itibaren müthiş bir enerjimiz vardı ve sonunda bence izlemesi de güzel bir maçtı. Yoğunluğu çok yüksekti. Bunu unutup bir sonraki maça geçmeliyiz. Ben burada sadece bir oyuncuyum ve her maça aynı şekilde yaklaşmak zorundayım. Shane Larkin ve ben bazen 40 dakika oynuyoruz. Bu yüzleşmem gereken bir şey ama bunu istemiyorum. Bu koçun kararı.”

“Birlikte Oynamaya İhtiyacımız Var”

Galibiyette önemli son çeyrekteki skorer oyunuyla önemli rol oynayan Will Clyburn ise maçın ardından şunları söyledi:

“Zorlu bir dönemden geçtiğimizi herkesin bildiğinden eminim ve bugün herkes sahada her şeyini ortaya koydu. Oynayan herkes oyunun başından sonuna kadar elinden gelenin en iyisini yapıyordu. Hepimiz aynı fikirdeydik. Aynı ritimde ve kararlılıkta çok sıkı oynadık ve böyle güçlü olduğunuzda iyi şeyler oluyor. İyi günleriniz ve kötü günleriniz olmalı. Dürüst olmak gerekirse, herkesin böyle olduğu için mutluyum. Defansif olarak aynı kararlılıkla birbirimiz için oynuyoruz. Herkes birbiri için oynadı ve tüm yıl boyunca buna ihtiyacımız var.”

Euroleague.net