Analiz: Şampiyonlar Ligi Top 16 L Grubu (Darüşşafaka)

FIBA Şampiyonlar Ligi’nde Top 16 gruplarında heyecan başlıyor.

Gelin birlikte 3 temsilcimizin yer alacağı ve her birinden ilk 2 sırada yer alacak takımların çeyrek final biletini kapacağı grupları mercek altına alalım. Sırada Darüşşafaka‘nın yer alacağı L grubu var.

UCAM MURCIA

Murcia normal sezonu 3. sırada bitirip play-in serisinde temsilcimiz Karşıyaka’yı hem içerde hem de dışarıda yenme başarısı gösterek sürpriz bir performansla adını Top 16 gruplarına yazdırmıştı. Ancak bu zorlu grupta şanslarının olacağını düşünmüyorum ki nitekim ilk maçlarında da konuk oldukları son şampiyon Tenerife’den 85-65’lik skorla fark yediler. Koç Alonso yönetimindeki İspanyol ekibinde Jordan Davis (15.2 sayı), Travis Trice (13.9 sayı, 3.8 asist) ve Thad McFadden (11.1 sayı, 3.1 asist) takımın en güvendiği isimler konumundalar.

DARÜŞŞAFAKA

Temsilcimiz ise normal sezon grubunda beklentileri karşılayamamış ve 3. sırada yer almıştı. Ama şunu da beirtmek lazım ki normal sezonda 100 pozisyon başına tam 99.0 sayı üretek en iyi hücum verimliliğine sahip takım konumundaydılar. Play-in serisinde ise sezonun flaş ekiplerinden Benfica karşısında hata yapmadılar ve gerçek güçlerini gösterek seriyi 2-0 ile geçtiler ve adlarını Top 16 gruplarına yazdırdılar. Burada da 2. sıra için Bilbao ile kapışacaklarını düşünüyorum. Koç Ernak’ın en güvendiği isimler Gabriel Olaseni (14.6 sayı, 7.0 ribaund, 2.4 asist), Doğuş Özdemiroğlu (13.3 sayı, 6.4 ribgaund, 5.7 asist) ve Ercan Osmani (10.3 sayı, 7.3 ribaund) olacak.

BILBAO

Koç Ponsornau yönetimindeki Bilbao ise grubunu lider olarak tamamladı ve adını direkt olarak Top gruplarına yazdırdı, neden bu sezonun iddialı takımlarından biri olduklarını da ilk etapta kanıtlamış oldular. Oyunun her iki alanında da çok yönlü silahları bulunan, topu iyi paylaşan, yükü dağıtan bir takım konumundalar ve grupta 2. sıranın favorisi konumundalar. Bask ekibinin normal sezonda öne çıkan isimleri Ludvig Hakanson (11.4 sayı, 5.0 asist) ve Adam Smith (11.2 sayı, 3.7 asist) oldular ki zaten başka çift haneli skor ortalamasına sahip isimleri bulunmuyor. Ortalama 79.5 sayı ürettiklerini düşününce skor yükünü ne kadar iyi dağıttıklarını buradan da anlayabiliriz zaten…

TENERIFE

Geçen sezonun şampiyonu Tenerife, normal sezonda 6 maçtan sadece 2 tanesini kaybederek grup lideri olarak grubunu tamamladı ve play-in oynamadan, direk Top 16 biletini kaptı. Koç Vidoretta’nın öğrencileri Top 16’ya da dominan bir başlangıç yaptılar ve konuk ettikleri bir diğer İspanyol ekibi Murcia’yı tam 20 sayı farkla yenerek neden grup liderliği için ve yine şampiyonluk için favori olduklarının altını çizmiş oldular! Bir kez daha takımın en güvendiği isimler Marcelinho Huertas (14.3 sayı, 6.6 asist), Giorgi Shermadini (13.3 sayı, 5.3 ribaund) ve Sasu Salin (13.1 sayı) olacak.