Boris Diaw: “Joel Embiid Sakatlanmasaydı Bu Yaz Euro Basket’te Oynardı”

Boris Diaw: “Joel Embiid Sakatlanmasaydı Bu Yaz Euro Basket’te Oynardı”

31 Temmuz 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

Philadelphia 76ers’ın yıldızı Joel Embiid, geçtiğimiz günlerde Fransız vatandaşlığına geçmek için başvuruda bulunmuş ve bu talebi kabul edilmişti.

Ailesi Fransa’da yaşayan Kamerun asıllı Embiid’in durumuna ilişkin olarak Fransa Milli Takımı’nın genel menajeri Boris Diaw L’Equipe gazetesine açıklamalarda bulundu.

Diaw’a göre, Joel Embiid NBA play-offlarında parmağından sakatlanmamış olsa bu yaz Fransa Milli Takımıyla FIBA Dünya Kupası Elemeleri ve Euro Basket 2022’de boy göstermek isterdi.

Diaw, L’Equipe gazetesine verdiği demeçte Embiid’in gerekli belgeleri tamamlayarak Fransa milli takımının oyuncusu olma yolunda ilerlediğini doğrularken, şu ifadeleri kullandı:

“Joel Embiid’in vatandaşlığa alınma talebi kabul edildi. Hala Fransız pasaportunu beklediğini biliyoruz. Onu aldığında süreci başlatabilir ve milli takım için FIBA ​​lisansı başvurusunda bulunabilir. Sakatlanmasaydı bu yaz oynamak isterdi. Ama elinden ameliyat oldu ve basketbola geri dönmedi.”

Basketnews

NBA kariyerinde 5 kez All-Star seçilen Joel Embiid’in önümüzdeki yaz düzenlenecek FIBA Dünya Kupası’nda Fransa milli takımının kadrosunda olması muhtemel.

Yıldız oyuncu geçtiğimiz sezon ligin sayı kralı olmasına karşın MVP yarışında Nikola Jokic’in arkasından ikinci sırada kalmıştı.