Bostjan Nachbar ELPA Genel Müdürlüğüne Yeniden Atandı

Bostjan Nachbar ELPA Genel Müdürlüğüne Yeniden Atandı

28 Haziran 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

2018 yılında kurulan EuroLeague Oyuncular Birliğinde (ELPA) genel müdürlük yapan eski NBA oyuncusu Sloven atlet Bostjan Nachbar dört süreyle bu göreve yeniden atandı.

Nachbar, organizasyonun kuruluşunda ve büyümesinde etkili oldu. Kendisi ve ELPA personeli, oyuncularla, özellikle ELPA‘nın yönetimine danışma organı olarak hareket eden Oyuncu Kurulu üyeleriyle yakın ilişki içinde oldu.

Birlikte, ELPA’nın kuruluşundan bu yana oyuncular için çalışma koşullarını önemli ölçüde iyileştirdiler ve 2021’de oyuncular, lig ve kulüpler arasındaki ilişkiyi yöneten türünün ilk örneği EuroLeague Çerçeve Anlaşması’nı imzalayarak yürürlüğe soktu.

Pek çok iyileştirmenin yanı sıra, ELPA oyun pratiğini ve seyahat koşullarını arttırdı. Geç ödemeleri büyük ölçüde azaltan sıkı bir gecikmiş borçlar sistemi getirdi. Doğrulanmış bir 2. tıbbi görüş protokolü başlattı. Sözleşmeye dayalı yasal tavsiyeler sundu ve oyuncular için eğitim programları başlattı.

ELPA, 2020’deki Covid krizini de başarıyla yönetti ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşından etkilenen oyuncular için çözümler bulmada ön saflarda yer aldı.

Geleceğe bakıldığında, ELPA, EuroLeague’deki ana paydaş olarak konumunu sağlamlaştırmaya devam etmek ve rekabetin işbirliği ve yenilik yoluyla tam potansiyeline ulaşmasını sağlamadaki önemli rol oynamak istiyor. Konuyla ilgili konuşan Nachbar şunları dile getirdi:

“Oyuncuların sendikalarına liderlik etmeye devam etme güvenine sahip olmaktan onur duyuyorum.” İlk yıllarımızda, geçmişte ihmal edilen bir şey olan oyuncunun sesinin önemini ve rekabete kattığı değeri gösterebildik.”

“Oyuncuların kariyerlerini iyileştirmeye devam edeceğiz ve yolda karşılaştığımız her türlü sorunu çözmeye hazır olacağız. Aynı zamanda, herkes için daha parlak bir basketbol geleceği sağlamak için lig, kulüpler, menajerler ve EuroLeague içindeki ve dışındaki diğer basketbol paydaşlarıyla birlikte çalışmanın önemini teyit ediyoruz.”

ELPA Başkanı Tornike Shengelia ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“ELPA, kuruluşundan bu yana geçen birkaç sezonda oyuncular için büyük bir fark yarattı. Oyuncular, lig ve kulüpler arasındaki bağ güçlendi ve sonuç olarak rekabetin kalitesini yükseltti. Oyuncuların bakış açısından, Nachbar ve ekibinin elde ettiği gelişmeler hem saha içinde hem de dışında görülebilir ve ELPA’nın Genel Müdürü olarak devam etmeyi kabul ettiği için heyecanlıyız.”

Basketnews