Ettore Messina: “Gregg Popovich ile Çalıştığım İçin Mutluyum”

Ettore Messina: “Gregg Popovich ile Çalıştığım İçin Mutluyum”

3 Temmuz 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

Olimpia Milano’nun baş antrenörü Ettore Messina, Sırbistan Basketbol Antrenörleri Derneği tarafından efsane koç Dusan Ivkovic anısına düzenlenen bu yılki koç etkinliğine katıldı.

Deneyimli teknik adam verdiği röportajda merhum Dusan Ivkovic yanı sıra Avrupa’daki antrenörlerin NBA’deki şansına değindi.

“Koç Ivkovic efsanevi öğretmenlerimizden biriydi. Adını taşıyan klinikte konuşmaya ve ders vermeye davet edilmem benim için büyük bir onur. Bu onun mirasını ve basketbol için yaptığı her şeyi kutlamanın harika bir yolu. “Ondan çok şey öğrendim. Takımları her zaman son derece iyi hazırlanmıştı. Takımlarının sergilediği disiplin ve organizasyonun tüm koçların öğretmesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorum.”

2014-19 sezonları arasında NBA takımlarından San Antonio Spurs’de Gregg Popovich’in asistanlığını yapan İtalyan teknik adam, Popovich hakkındaysa şunları dile getirdi:

“O yaşayan bir efsane. Beni bir şeyle şaşırtmadığı bir gün yok. Basketbol ve hayat bilgisi çok büyük, çok geniş.”

“NBA’de Avrupalı Koçlar İçin Mantıklı Bir Direnç Var”

Avrupalı antrenörlerin NBA’de çalışma fırsatları hakkında da konuşan 62 yaşındaki teknik adam, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Dürüst olmak gerekirse, orada herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bence NBA organizasyonları ve kulüp sahipleri arasında yabancı, mükemmel İngilizce konuşamayan, ülkede kökleri olmayan birine güvenmek için mantıklı bir direnç var. Şimdi genç koçları seçmek bir gelenek, Afrikalı Amerikalı koçlar veya eski oyuncular. Bunu hayatın bir parçası olarak anlıyorum ve Spurs’te koç Popovich’in yanında sahip olduğum şanstan dolayı hala mutluyum.”

Önümüzdeki sezonda Olimpia Milano ile hedefleri hakkında da açıklamalarda bulunan Ettore Messina sözlerini şöyle noktaladı:

“Hedefimiz her yıl İtalya ligi için savaşmak. Son üç yıldır takımın geri kalanına Final Four’a nasıl ulaşılacağını gösteren yüksek kaliteli oyuncularla sözleşme imzalayabildik. Hedefimiz Final Four’a geri dönmektir. Ama ondan önce, 18 takımlı ligde play-offlarda bir yer sağlamanız gerekiyor ve bu ekiplerin hepsi son 8 arasında yer alabilir.”

Basketnews