Euroleague CEO’su Bertomeu, Takım Sayısının Artışı Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Euroleague CEO’su Bertomeu, Takım Sayısının Artışı Hakkında Açıklamalarda Bulundu

1 Haziran 2021 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Turkish Airlines Euroleague‘in CEO’su Jordi Bertomeu başta ligdeki takım sayısının artma durumu ve gündemdeki diğer önemli konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Ligde gerçekleşebilecek değişikliker sonunda organizasyonun kapalı lig formatında devam edip etmeyeceğine Jordi Bertomeu, “Basketbolda kapalı lig formatına dair sorunlar EuroLeague’in kurulmasından bile önce vardı. Bu bazı kulüplerin FIBA’dan istediği bir şeydi.” ifadelerini kullanırken futbol dünyasında öne sürülen European Super League ile EuroLeague’i kıyaslamanın mantıklı olmadığın belirtti.

Bertomeu, “Futbolun aksine basketbolda yerel ligler takımlara finansal anlamda büyük gelirler ya da ek değer katmıyor.” sözlerini söyledi.

Bu yine de EuroLeague’in tamamen kapalı bir lig haline geleceği anlamına gelmiyor.

Ligin izleyeceği plan ise şu şekilde: EuroLeague bünyesinde 20’den fazla kulüp mücadele etmeyecek. Bu kulüplerden 18’inin büyük olasılıkla kalıcı lisansları olacak. Bu esnada EuroCup’ta da 20 takım mücadele edecek ve bu ekiplerin EuroLeague seviyesine çıkabilmesi için de formüller oluşturulacak.

Bu da EuroCup için yeni bir dönemin başlayacağı anlamına geliyor. EuroCup’ta en az 13 kulübün 3 yıllık lisansları olacak. Bu esnada da Bortemue’nun sözlerine göre EuroCup hakkındaki hedefler belli: “Şu anda salgının da yarattığı sorunları düşününce iki organizasyonumuzda da en önem verdiğimiz konu stabilite. Asla EuroCup’ı terk etme gibi bir düşüncemiz olmadı. Bu dedikodunun nereden çıktığını bilmiyoruz. Öte yandan tamamen kapalı bir lig fikri de şu anda gerçekçi görünmüyor.”

Ancak sonuç ne olursa olsun EuroCup ve EuroLeague’de mücadele etmekle yerel liglerde alınan sonuçların alakası olmayacak gibi gözüküyor. Bertomeu, Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin varlığının böyle bir yöntemi tamamen ekarte ettiğini “Birkaç yıl öncesine kadar takımlar ligdeki sıralamaların göre EuroCup’te mücadele edebileceklerini biliyorlardı. Ancak şu anda aynı zamanda BCL seçenekleri var. Kulüplerin bir sonraki sene hangi organizasyonda mücadele edeceği belli değil. Yerel federasyonlar da bu konuda bize baskı yapıyor ve en önemlisi taraftarların da kafası karışık. Ortalama bir taraftara bu tarz şeyleri açıklamak zorunda kalmak iyi bir şey değil.”

Haziran ayında hangi 20 takımın EuroCup ve EuroLeague’de mücadele edeceğini öğreneceğiz. Eğer salgın şartları izin verirse, NBA’de olduğu gibi bir play-in turnuvasını bile görmemiz ihtimal dahilinde.

Tüm bu bilgilere rağmen yapılan en önemli değişiklik ise EuroLeague’de uzun süreli lisans verilen takım sayısının 14’ten 16’ya çıkacak olması. Bu iki lisans hakkı ise büyük olasılıkla Rusya ve İtalya ekiplerine gidecek. Konu hakkında “İtalya’da bariz bir aday var.” ifadelerini kullanan Bertomeu, isim vermese de Virtus Bologna’yı işaret etti. Zenit St. Petersburg da uzun vadede EuroLeague’in planları arasında yer alıyor gibi gözüküyor çünkü tecrübeli yönetici aynı toplantıda “Rusya aynı zamanda bizim önemli bir gelişim gösterebileceğimiz bir market.” ifadelerini kullandı.

Bu esnada EuroLeague ile ELPA arasındaki görüşmeler de devam ediyor ve yakın zamanda taraflar arasında bir toplu iş sözleşmesi imzalanacak. Bir diğer önemli sorun da takımların yaşadığı maddi dalgalanmalar. Bertomeu, bu konuda hkkında da Khimki Moskova’yı ima ederek “Takımların maddi durumunu stabilize etmemiz ve takım sahiplerinin her şeyi ödemesinin önüne geçmemiz gerekiyor. Yoksa bu seneki gibi kötü örneklerle karşı karşıya kalabiliyoruz. ” sözlerini söyledi.

EuroLeague’in önünde gayet net bir yol haritası olmasına rağmen Jordi Bertomeu’nun bir yandan Atina’da gerçekleşen ve 7 takımın katıldığı “gizli toplantı” ile de başa çıkması gerekiyor. Tecrübeli yönetici, bu tarz toplantıların EuroLeague’in doğal sürecinde yer aldığını belirtirken “Bu bizim için sürpriz değildi. Kulüp sahipleriyle sürekli olarak kontak halindeyiz ve yaşadıkları sorunlara nasıl çözümler getirebileceğimizi görüşüyoruz. Kulüpler, EuroLeague’in sahibi bu yüzden istediklerini söyleyebilirler, istedikleri zaman görüşebilirler. İlk günden beri bizim elimizdeki tüm bilgilere sahipler.” açıklamalarını yaptı.

Jordi Bertomeu, bu yüzden gerçekleştirilen toplantıyı kişisel bir saldırı olarak görmediğini “Benim ne hissettiğim çok önemli değil ama ben de o şekilde hissetmedim. Bir kez daha tekrarlamak istiyorum: EuroLeague’in sahibi kulüplerdir. Geride kalan 21 yıl boyunca da benim hakkında bir şüpheleri olduğunda ya da itirazları olduğunda bana söylediler. Kulüplerin birbiriyle görüşüp istediği kararı almaya hakkı var çünkü EuroLeague en başında bunu gerçekleştirebilmek için kurulmuştu.”

Kaynak: Eurohoops