Fransa Federasyon Başkanından Euroleague’e Eleştiri!

Fransa Federasyon Başkanından Euroleague’e Eleştiri!

30 Temmuz 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Fransa Basketbol Federasyon Başkanı Jean-Pierre Siutat‘dan Euroleague’e eleştiri geldi.

YouTube üzerinden yayınlanan Referee Time isimli bir programa katılan Fransız basketbol adamı Euroleague’in yönettiği turnuvaların Fransız basketbolu üzerindeki etkileri hakkında fikirlerini dile getirdi.

BeBasket kaynaklı haberde başkanın şu ifadelerine yer verildi:

EuroLeague çok iyi bir turnuva ancak oradakilerin hiçbir şeye saygısı yok. Örnek olarak hakemlerden bahsedelim. FIBA ve Fransız Federasyonu yüksek seviye hakemlere sahip olmak için yatırım yaptı. Bu hakemlere EuroLeague teklif yaptı ve onları bünyesine aldı. Ancak onları yetiştirenlere herhangi bir tazminat? Hiçbir şey vermediler.

Aynı şey koçlar ve oyuncular için de geçerli. NBA’in aksine yatırımlara dönüş yok. EuroLeague sadece almak istiyor.

BeBasket

Jean-Pierre Siutat ayrıca Monaco, Metropolitans 92 ve Bourg gibi ekiplerin mücadele edeceği 7DAYS EuroCup’la ilgili ise şunları söyledi:

Biz her zaman EuroLeague’de rekabet edecek olan Fransız kulüplerine izin verdik ve onları takvim konusunda koruduk. EuroCup için yapmayacağız. Orta sıralardaki takımlar EuroCup’a katılıyor, bu onlar için iyi bir şey ancak korunmaya alınmayacaklar. Nihayetinde takvimi hazırlamak ulusal lig organizatörlerine düşer ancak eğer takvimler çakışırsa kulüpler seçim yapmak zorunda kalacak. Sadece para kazanmaya çalışıp yatırımlara dönüş sağlamayan özel bir yapı, bizim kabul edemeyeceğimiz bir şey.

BeBasket