G-League’in Akibeti Belirsizliğini Koruyor!

Bildiğiniz üzere pandemi nedeniyle NBA organizasyonu ile birlikte G-League organizasyonu da ertelenmişti.

NBA cephesinde halen 2020-21 sezonunun ne zaman başlayacağı belirsizliğini koruyor ve aynı şekilde G-League’in de geleceği netleşmedi.

ABD basınında yer alan son haberlere göre G-League’in oynanmaması veya NBA kadrolarının da genişletilmesi gündemde. Her ne kadar ihtimal düşük olsa da bir diğer seçenek ise G-League maçlarının haftalık olarak fanuslarda oynatmak, böylece oyuncuların aktif kalmasını sağlamak. Eğer normal bir takvimde maçların oynanmasına karar verilirse NBA yönetimi yolculuk sayısını azaltabilmek adına da çalışmalar yapacak. Çünkü G-League takımlarının bütçeleri kısıtlı ve tarifeli uçakları kullanıyorlar hatta bazı takımlar yakın mesafeler için otobüs yolculuğu tercih ediyor bu durumlar da elbette pandemi açısından büyük riskler barındırıyor.

Bildiğiniz gibi NBA takımları iki yönlü kontratlar aracılığıyla sezon boyunca bir çok G-League oyuncusunu kadrosunda bulunduruyor, bu nedenle G-League’deki güvenlik önlemleri NBA takımlarını da yakından ilgilenidiyor.

2017 yılında ortaya çıkan iki yönlü kontratlar sayesinde NBA takımlarının kadroları 15 oyuncudan 17’ye yükseltildi. Diğer taraftan iki yönlü kontratı bulunan oyuncular, NBA’deki takımlarıyla kurallar gereği en çok 45 gün geçirebiliyorlar. Kalan sürede G-League takımlarında forma giymeleri zorunlu tutuluyor.

Oyuncu menajerleri ve tabiki oyuncuların bir çoğu yeni seoznda G-League oynanmaması durumunda çift yönlü kontratların minimum NBA kontratına dönüştürülmesini umuyor. Diğer taraftan G-League taımlarının bütçelerinin ne kadar düşük olduğunu biliyoruz ve bu nedenle taraftarsız olarak oynanacak maçların onları maddi açıdan çok zorlayacağı bir gerçek.

Hatırlayacağınız üzere NBA komisyoneri Adam Silveri geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda yeni sezonun en erken 2021 Ocak ayında başlayabileceğini belirtmişti.