İDDİA: Galatasaray’ın Yeni Guardı MVP Livingston Oluyor (Analiz)

İDDİA: Galatasaray’ın Yeni Guardı MVP Livingston Oluyor (Analiz)

3 Haziran 2024 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Gelecek sezon da ülkemizi FIBA Şampiyonlar Ligi‘nde temsil edecek olan Galatasaray Ekmas yeni guardını Almanya’da buldu.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekibi, BIG’de yer alan habere göre yeni sezon için Otis Livingston ile anlaştı.

1.80 metre boyunda olan 1996 doğumlu Amerikalı oyun kurucu, Wurzburg forması ile BBL’de 35 maçta ortalama 31.7 dakika süre alırken 20.6 sayı, yüzde 45.0 üçlük, 3.0 ribaund, 5.4 asist, 1.7 top çalma istatistikleriyle normal sezonun MVP’si seçilmişti.

OYUNCU ANALİZİ:

George Mason Üniversitesi çıkışlı olan Livingston, profesyonel kariyerine ise Avrupa’da Danimarka’nın Horsens takımında başlamıştı. Ardından Kumanovo (Makedonya), Zemun (Sırbistan), Merlins (Almanya) ve Bayreut (Almanya) formalarını terletmişti. Gelin onu biraz daha yakından tanıyalım, keyifli okumalar.

Her zaman olduğu gibi artılarla başlayalım. Otis Livingston II, etkileyici oyun kurma yetenekleri ve sahadaki liderliğiyle tanınan yetenekli bir guard. Güçlü bir basketbol IQ’suna ve mükemmel bir oyun anlayışına sahip. Livingston, takım arkadaşlarını skor fırsatları için hazırlamada başarılı olan dinamik bir oyun kurucu. Mükemmel saha görüşüne ve pas becerilerine sahip, takımına skor fırsatları yaratmak için sürekli asistleri kovalıyor. Top tekniğinin birinci sınıf olduğunu söyleyebiliriz. Savunmacılarını dribbling ile bozmakta, kendisi ve takım arkadaşları için alan yaratmakta usta. Sağlam yön değiştirmeleri ve anlık ivmelenebilmesi trafiğin içinden geçmesini sağlayabildiği gibi oyunun temposunu da kontrol etmesine, açık alanda etkili olmasına olanak sağlıyor. Fiziksel olarak en etkileyici oyuncu olmasa da çabukluğu, çevikliği ve basketbol içgüdüleriyle bunu telafi ediyor. Boyuna rağmen çember etrafında akrobatik bitirişler yapabiliyor ve trafikte de pozisyonları bitirebiliyor. Livingston yayın gerisinden güvenilir bir şutör. Akıcı bir şut mekaniğine sahip ve mesafe tanımadan istikrarlı bir şekilde şut atabiliyor. Perimetredeki bu tehditi sayesinde sahayı açma, rakip savunmaları potadan uzaklaştırma artılarına sahip. Bu da onu çok yönlü bir hücum silahı haline getiriyor. Kısa boyuna ve fiziksel dezavantajlarına rağmen rakiplerine meydan okumaktan çekinmeyen inatçı bir savunmacı. Yanal hareketliliği süratli ve adamının önünde kalmak için çabukluğunu kullanıyor. Savunmadaki içgüdüleri ve oyunu önceden sezme yeteneği top çalmasına ve rakip takımın hücumunu bozmasına olanak sağlıyor. Livingston sahada doğal bir lider, yaşının ötesinde bir olgunluk ve soğukkanlılık sergiliyor. Savunmada takım arkadaşlarını yönlendiren ve savunma planlarını organize eden bir vokal.

Gelelim eksilerine… Livingston sadece 1.80 metre boyunda ve özellikle fiziksel eşleşmelerde yani kendisinden uzun ve kalıplı rakiplere karşı soru yaşıyor. Bu tarz rakiplerin şutlarını bozmakta ya da boyalı alanda kendisinden büyük savunmacıların üzerinden bitirmekte zorlanabiliyor. Yetenekli bir savunmacı olsa da daha iri ve atletik rakipleri savunurken, özellikle de switch veya izolasyon durumlarında zorluk yaşıyor. Boy dezavantajını telafi etmek için çabukluğundan ve pozisyon almasından yararlanmak gibi teknikler geliştirmesi savunmadaki çok yönlülüğünü artırabilir. Maçtan maça performansında dalgalanmalar yaşayabiliyor. Şut, karar verme ve bitiricilik konusundaki tutarlılığını arttırabilirse, sahadaki etkisini ve güvenilirliğini de aynı paralelde artırabilir. Atletizmine ve çevikliğine rağmen Livingston, trafiğe girdiğinde bitirişlerde zorlanabiliyor. Daha iyi vücut kontrolü, bitirici hareketler ve açıları etkili bir şekilde kullanarak pota etrafındaki bitiriciliğini geliştirebilir. Top sürme, pas verme ve bitiricilik için ağırlıklı olarak sağ eline güveniyor. Sol el becerilerini geliştirmesi onu daha öngörülemez ve çok yönlü bir hücum tehdidi haline getirebilir ve savunmacılara farklı açılardan ve durumlardan saldırma yeteneğini artırabilir. Livingston yetenekli bir şutör olsa da zaman zaman tartışmalı ya da hatalı şutları tercih edebiliyor. Daha sabırlı ve seçici davranarak şut seçimini iyileştirmesi, verimliliğini ve genel hücum üretkenliğini artırabilir.

Livingston ofansif olarak, oyunun kontrolünü ele geçirebilen ve kritik durumlarda önemli kararları soğukkanlılıkla, doğru şekilde alabilen bir oyun kurucu. Sahanın her iki tarafında da anında etki yaratabilen, son derece yetenekli ve zeki bir guard. Oyun kurma yeteneği, şut yeteneği, savunma azmi ve liderlik özelliklerinin birleşimi onu her takım için değerli bir varlık haline getiriyor.