İDDİA: Nikola Mirotic Ailevi Sebeplerden Dolayı Avrupa’da Oynamayı Seçti

İDDİA: Nikola Mirotic Ailevi Sebeplerden Dolayı Avrupa’da Oynamayı Seçti

27 Ocak 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

2019 yazında, Nikola Mirotic, NBA takımlarından Utah Jazz ile imzalamayı planladığı 3 yıllık 45 milyon dolarlık sözleşmeyi reddedip Barcelona ile anlaşarak Avrupa basketbol dünyasını hayrete düşürmüştü. Basketnews sitesinin haberine göre, Mirotic’in bu kararı almasının ardında ailevi sebepler yatıyor.

Mirotic,  NBA’de saygın bir rol oyuncusuydu. Sahayı genişletme ve alan açma yeteneğiyle tanınan üretken bir şutör olan Mirotic, 2018’de Chicago Bulls ile geçirdiği son sezonunda maç başına yaklaşık 17 sayı ortalaması tutturdu. New Orleans Pelicans ile iki yıl geçirdikten sonra, forvet sonraki sezonda şampiyonluk mücadelesi veren Milwaukee Bucks ile anlaştı. O sezon, sakatlıklarla boğuşan Mirotic’in ortalamaları maç başına 12 sayının biraz altına düştü.

Verimlilikteki düşüşe rağmen, oyuncu ligde hala talep görüyordu. Utah Jazz ile 45 milyon$-50 milyon$ aralığında bir anlaşma neredeyse imzalanacaktı, ancak Mirotic son dakikada Utah’a uçuşunu beklerken havaalanında ailevi sebeplerden dolayı fikrini değiştirdi.

Kendi kendine neden ailemle birlikte değilim diye soran Mirotic, ailesinden uzaklaştığı gerekçesiyle Jazz’ın cazip teklifini son anda geri çevirdi. Daha sonra bir röportajda belirttiği gibi kariyerine Avrupa’da devam etmesi hakkında şunları söyledi:

“Ailem benim önceliğimdi. Çocuklarımın burada, Avrupa’da büyümesini istedim.”

Ana kıtaya döndükten hemen sonra Mirotic ortalığı kasıp kavurdu. Avrupa’daki ilk sezonunda, Barcelona için maç başına 22.5 verimlilik puanı yanı sıra 19 sayı ve 6.9 ribaunt ortalamaları tutturdu.

Karadağlı uzunun performansı, kulüpte yaşanan koç değişikliğinden sonra biraz düştü. Sarunas Jasikevicius’u takımın baş antrenörü olarak atadıktan sonra, Mirotic’in rolü değişti, ancak geçen sezon 19.5 verimlilik puanı ve  maç başına 15.6 sayı ve 5.9 ribaunt ortalamaları ile verimli oyununu korudu.

EuroLeague play-off’larında performansında yaşadığı düşül Mirotic’in normal sezondan sonra neredeyse garanti altına aldığı bir ödül olan MVP unvanına mal oldu. Ancak Karadağlı forvet bu sezon daha da iyi bir yıl geçiriyor ve yine ödülün en büyük adaylarının başında yer alıyor.

Barcelona’nın süper starının sonunda bu sezon MVP kupasını alıp Katalan takımını Euroleague’in zirvesine taşıyıp taşımayacağını hep birlikte izleyip göreceğiz.