Karşıyaka’nın Yeni Transferi Hilliard, Maccabi Koçu Kattash’a Dair Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

Karşıyaka’nın Yeni Transferi Hilliard, Maccabi Koçu Kattash’a Dair Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

19 Eylül 2023 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nde geçen sezon final oynayan Pınar Karşıyaka yeni sezon için yine güçlü bir kadro kurdu ve yaz dönemindeki dikkat çeken hamlelerinden biri de Darrun Hilliard oldu kuşkusuz. Karşıyaka, son 5 sezonu EuroLeague’de geçiren tecrübeli oyuncuyla 1 yıllık anlaşma sağlamıştı.

Son olarak geçen sezon Maccabi Tel Aviv forması giyen Hilliard, İsrail ekibinden ayrılığının ardından dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İsrail basınından İsrael Hayom’a konuşan Hilliard, Maccabi Tel Aviv‘de geçirdiği sezona ve Pınar Karşıyaka’ya transferine değindi.

Son 5 sezonu EuroLeague’de geçirmesinin ardından Pınar Karşıyaka’ya transfer olan Darrun Hilliard, konu hakkında konuşurken EuroLeague’de devam edememenin kendisinde hayal kırıklığı yarattığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

Elbette böyle bir geçiş aşağılayıcı. Pınar Karşıyaka ve Basketbol Şampiyonlar Ligi’ne saygısızlık etmek istemiyorum tabii. 5 yıldır EuroLeague’deyken elbette bir sezon daha EuroLeague’de devam etmeyi bekliyorsunuz. Bu durum beni hayal kırıklığına uğrattı. Basitçe söylemek gerekirse, işler kontrolümde değildi. Eğer geçen sezon hak ettiğim süreleri alabilseydim her şey yolunda gidebilir ve muhtemelen Maccabi’de devam edebilirdim. Ancak böyle şeyler olabiliyor.

Israel Hayom

Geçen sezon Maccabi Tel Aviv’de yıldız oyuncu seviyesinde bir maaşa sahip olsa da aldığı sürelerin kısıtlı olmasıyla ilgili konuşan tecrübeli oyuncu şu açıklamaları yaptı:

David Blatt telefonla oyuncuları aradı ve bizle konuştu. Ardından koç Oded Katash telefonda benle konuştu ancak herkes Oded’in kim olduğunu biliyor. Çok da bir şey konuşmadı. Kısa bir görüşmeydi ve pek de bir şey söylemedi.

Bana belirli bir şey rol için söz vermediler, zaten ben de böyle bir şey istemedim. Ancak benim geçen sezon ne kadar kazandığıma bakarsanız ortada söylenecek çok da bir şey kalmıyor. Ben, takımda yıldız oyuncu seviyesinde bir maaş alıyordum. Maç başına sadece 12 dakika oynatacakları bir oyuncuya böylesine bir maaş ödemedileri de garipti. Aldığım maaşa bakınca ortaya çıkan durum, büyük bir iletişimsizlik örneğiydi.

Israel Hayom

Geçen sezon yaptığı Maccabi Tel Aviv tercihiyle ilgili üzgün olup olmadığı da sorulan Darrun Hilliard, “Buna cevap vermek zor. Üzgünüm diyemem, çünkü kesinlikle Maccabi gibi bir kulübe ve Tel Aviv’e gelmeyi istedim. Sezon başında da harika vakit geçirdim. İyi bir iletişim kurdum ve menajerimden sözleşmemi uzatmasını istedim. Her şey harikaydı fakat bir problem, şehirdeki tüm tecrübemi yerle bir etti” sözlerini söyledi.

Sezon içinde Maccabi Tel Aviv’de kadro dışı bırakılmasıyla ilgili de konuşan Hilliard, Oded Kattash’in durumu kişişelleştirdiğini söyledi ve, “Kesinlikle, bunun kişisel olduğunu %100 söyleyebilirim. Her taraftar, benim nasıl bir oyuncu olduğumu sahada yaptıklarım ve geçmiş dönemlerimden ötürü biliyor. Size bench’ten bile pek kullanılmayan bir oyuncu gibi davranıldığında bunun basketbolla değil, ego savaşlarıyla alakalı olduğunu fark ediyorsunuz” dedi.

Sezon sonuna doğru oynamaya başladığında Oded Kattash’in bu durumu kişişelleştirdiğini anladığını da ifade eden tecrübeli oyuncu, “Sezon sonlarına doğru Austin Hollins ve Jaylen Adams olmadığında beni oynatmaya başladılar çünkü başka bir seçenek yoktu. İşte o zaman bunun kişisel olduğunu anladım. Bir diğeri ise İsrail’deki Final Four’da yabancı sınırı sebebiyle bana ihtiyaçları yoktu ve beni bench’in dibine gönderdiler” açıklamasını yaptı.

Oded Kattash ile arasında neler sorulduğunda ise Hilliard, “Oded’ten nefret etmiyor ve onun kötü bir insan olduğunu düşünmüyorum. Saha dışında birbirimize benzer insanlarız aslında. İkimizde mütevazı ve sessiziz. Ancak benden hoşlanmadığına dair hiç tereddütüm yok. Nerede başladığını da bilmiyorum bunun. Fakat ilk Zalgiris maçından sonraki bir konuşmayı hatırlıyorum. Bana, bazı sebeplerden dolayı sahada güvenmediğini söylemişti. Bunların neler olduğunu bilmiyorum, ona sormanız gerek. Bence bunun kişisel olduğu konusunda şüpheye hiç yer yok. Saha dışında iyi bir insan ama parkede benle anlaşamadı, iletişim kuramadı ve bu da ilişkimizde problemler yarattı” sözlerini söyledi.

Hilliard’a Oded Kattash ile konuşmayı deneyip denemediği sorulduğunda ise, “Bu, muhtemelen tüm olayların en zor kısmıydı. Ne zaman onla konuşmaya çalışsam, bana asla ‘savunmanı veya başka bir şeyi düzeltmen lazım’ diye bir cevap sunmadı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Israel Hayom & Eurohoops