Koç Ataman, Larkin ve Micic’in Durumları ile Clyburn Transferine Değindi!

Koç Ataman, Larkin ve Micic’in Durumları ile Clyburn Transferine Değindi!

27 Mayıs 2022 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Anadolu Efes ile beraber üst üste 2. kez Turkish Airlines Euroleague‘de şampiyonluk kupasını kaldıran başarılı koç Ergin Ataman, TRT Spor’da katıldığı programda önemli açıklamalarda bulundu.

Anadolu Efes‘in tecrübeli koçu, Micic ve Larkin’in durumları ile yeni sezon yapılanması hakkında görüşlerini dile getirdi.

Koç Ataman öncelikle Will Clyburn transferine değindi:

Şöyle söyleyeyim, Clyburn’ün serbest kalmasının sebebi savaş sebebiyle Rus takımlarının gelecek sezon EuroLeague’de oynamayacak olmaları. Yoksa Will Clyburn yıllardır CSKA Moskova’da hep Final Four’da olan, finaller yaşayan ve MVP olan çok önemli bir oyuncu. Şu anda Avrupa’daki tüm takımlar Will Clyburn’ün peşinde. Sonuçta Will Clyburn’ün nerede oynayacağını göreceğiz. Bu konuda da inşallah gücümüzü göstereceğiz, kendimize güveniyoruz. Şunun için güveniyoruz, artık bu tür oyuncular da gelip bizde oynamak istiyorlar. Biz şampiyon takımız, salonumuzdaki atmosferi gelip yaşayan tüm yabancı oyuncular çok etkileniyorlar. Organizasyonu en üst düzeyde olan bir takımız, oyuncuları mutlu eden bir takımız. Ben Will Clyburn transferi rekabetinde de oyuncunun bizimle olacağına çok inanıyorum. Kısa süre içerisinde bu transfer inşallah sonuçlanacak.

TRT Spor

Takımın yıldızları Shane Larkin ve Vasilije Micic hakkında da konuşan koç Ataman şu ifadeleri kullandı:

Shane Larkin bizimle çok mutlu. Larkin Anadolu Efes‘te kariyerinin zirvesine çıktı, Avrupa’nın en iyi 2-3 oyuncusundan biri oldu, hatta zaman zaman en iyisi oldu. Avrupa’da sayı rekorunu kırdı. Üst üste 2 şampiyonluk kazandı. Anadolu Efes‘teki aile ortamı mutlaka onu da etkiliyordur ama sonuçta kendisi profesyonel bir oyuncu. Tabii ki kendisine ciddi teklifler de vardır. Sonuçta bugün Avrupa’daki serbest oyuncular belli. Tabii ki Larkin’in bizde devam etmesini çok istiyoruz. Ümit edelim ki bu iş pozitif bir şekilde sonuçlanır ama olmazsa da sonuç olarak sporda bazı flaş transferler olabiliyor. Messi’nin Fransa’ya transferi gibi, Cristiano Ronaldo’nun farklı takımlara transfer olması gibi. Biz bunun yaşanmaması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Larkin’le kulüp olarak ilişkilerimiz çok iyi. Kulübü ve İstanbul’u çok sevdiğini düşünüyorum ama sonuçta kararı oyuncunun kendisi verecek. Vasilije Micic’in durumuna gelirsek zannediyorum kontratında 20 Temmuz’a kadar bir NBA çıkışı var. Micic Avrupa’da 3 yıl boyunca başka hiçbir kulüpte oynayamaz, kontratı geçen sezon yaptık. NBA’den büyük bir teklif alırsa düşünebilir. Micic’in Avrupa’da oynamaktan keyif aldığını düşünüyorum. O da zaman içinde gözükecektir. Açıkçası ben Micic’in bizimle devam edeceğini düşünüyorum. Gelecek sezonda da bizimle olacağını düşünüyorum. Bu konuda bizim yapabileceğimiz çok bir şey yok, yani gayet iyi bir kontratı var ama NBA’den çok büyük bir teklif gelirse biz de onun yerini doldurmaya çalışırız. Biz her iki oyuncuyla da devam etmek istiyoruz.

TRT Spor

EuroLeague tarihinin en başarılı takımının kim olduğuna yönelik soruyu yanıtlayan Ergin Ataman, şu cevabı verdi:

Şimdi herkesin kendine göre bir açıklaması var. Finali 1 sayıyla kaybeden Pablo Laso’ya basın toplantısında bu soru sorulduğunda doğal olarak en az bir 30 saniye düşündü. Kaldı ki her takımın kendine göre özellikleri var. 2004’teki Maccabi takımı çok iyi bir takımdı. En iyi takım hangisi diye sorulduğunda ise ben şampiyon olan takımımı değil, -kendi takımlarım açısından- 2019-20 sezonundaki takımımızı söyleyebilirim. O sezon iptal edilmeden önce oynadığımız 28 maçın 24’ünü kazanıp bir rekor kırmışken sezonun durdurulduğu andaki kadro ve oynadığımız basketbol, bana göre çalıştırdığım takımlar arasındaki en iyisiydi. O sezon hatırlıyorum ki İspanyol takımlarıyla İstanbul’da ve İspanya’da oynadığımız 8 maçı da kazanmıştık. Yani maçları 30 sayı farklarla filan kazanıyorduk. Maçlar başlıyordu, o zamanlar Larkin yedekten geliyordu, Larkin oyuna girdiğinde mutsuz oluyordu çünkü oyuna girdiğinde maçtaki fark 20’ye çıkıyordu. Benim açımdan en müthiş takım oydu. Bunun dışında elbette Fenerbahçe‘nin Bogdanovic’li kadrosu, 2018’de Real Madrid‘in Doncic’le şampiyon olduğu kadro, Olympiakos’un şampiyon olduğu yıllarda Spanoulis ve Printezis’li kadrosu… Her kadro her kadroyu yenebilir.

TRT Spor