Maç Önizlemesi: Anadolu Efes – Zalgiris Kaunas

Maç Önizlemesi: Anadolu Efes – Zalgiris Kaunas

1 Şubat 2023 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Turkish Airlines Euroleague 22. hafta mücadelesinde Anadolu Efes, Sinan Erdem’de Zalgiris Kaunas‘ı konuk ediyor.

1 Şubat Çarşamba günü saat 20:30’da başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler S Sport ekranlarında canlı olarak izleyebilecekler. Ben de her zaman olduğu gibi Anadolu Efes‘in maç önizlemesini sizler için hazırladım, keyifli okumalar.

Hücum Ribaundlarında Dikkat!

Bu sezon lacivert beyazlıların en büyük zaaflarından biri, belki de ilki ribaundlar oldu. Temsilcimiz maç başına 32.8 ribaund alıyor ve 18 takım arasında 15. sırada… Her ne kadar savunma ribaundlarında çok iyi iş çıkarsak da rakip pota altında etkili değiliz. Diğer taraftan Zalgiris ise ligin en iyi hücum ribaundu alan takımlarından birisi, rakip pota altında ortalama 11.8 ribaund topluyorlar ve bu alanda ligimn en iyi 4. takımı konumundalar! Bursaspor’dan da tanıdığımız Hayes bu konuda olağan şüpheli. Tabi Smits, Ulanovas ve Birutis’e de dikkat etmek lazım. Özetle savunma ribaundlarına konsantre olmaya devam edip, rakibe 2. şans sayıları vermemek lazım. Zaten skor üretmekte zorlanan Litvanya ekibine bu tarz kolay ve umut verici basket fırsatları tanımamak gerekli ki dirençlerini erken kırabilelim.

Tempo ve Geçiş Hücumları

Efes, Larkin’in de artık tam anlamıyla ritmini bulmasıyla beraber son 2 sezon şampiyonluğu getiren tempo basketboluna geri döndü. Ligin yüksek tempoda en verimli oynayan takımlarından biri konumunda temsilcimiz ki zaten 83.0 sayı ile 6. sırada ve 96.6 verimlilik ile de 3. sırada. Bu istatistiklere ulaşırken asist deplartmanında sadece 12. sırada olmamızın nedeni ise yüksek tempoda geçiş hücumlarını ya da hızlı hücümları genelde birebirler üzerinden bitirmemiz. Zalgiris gibi yarı sahada sert ve disiplinli savunma yapan bir takıma karşı bu birebirleri daha zor ortamlarda denemektense her fırsatta koşmalıyız. Larkin, Micic, Clyburn’ün yanı sıra Beaubois ile Bryant’ın da etkisi tam sahada ve geçiş hücumlarında artıyor. Dolayısıyla deplasmanda olmasının etkisiyle tempoyu düşürmek ve kontrol altında tutmak isteyecek rakibe karşı mutlaka tempoyu forse etmeli, hatta gerektiğinde işi kaus basketboluna dönüp Zalgiris’i düzenden çıkarmalı, kendi tempo basketbolumuza girmeye zorlamalıyız. Bu şekilde dirençlerini daha rahat kırarız.

Saha Yerleşimi ve 3 Sayı Yüzdesi

Bu sezon hücumda en önemli silahımız üçlükler diyebiliriz. Toplamda ürettiğimiz 1743 sayının 681 tanesi üçlük atışlardan geldi, yani hücumlarımızın neredeyse yüzde 40’lık bir kısmını oluşturuyor. Bunun nedenlerinden biri de yüksek yüzdemiz tabiki, maç başına yüzde 39 ile üçlük kullanıyoruz ve bu alanda da ligin en iyi takımıyız. Zalgiris ise 3 sayı savunması konusunda ortalamanın altında bir takım, rakiplere yüzde 36.4 ile izin veriyorlar ve 11. sıradalar. Tempo ve geçiş hücumlarında savunmada oturmadan, doğru saha yerleşimi ile ceza şutörlerine hazırlayacağımız pozisyonlar kritik olacak. Beaubois, Bryant, M’Baye gibi ceza atıcılarımız formda, Micic, Clyburn, Larkin de dribbling üstü poziyonlarda onlara eşlik edip savunmanın kendisine gelmesine izin vermeden atışları gerekirse erken kullanmalıyız.