Maç Önizlemesi: Fenerbahçe Beko – Alba Berlin

Maç Önizlemesi: Fenerbahçe Beko – Alba Berlin

3 Şubat 2023 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Turkish Airlines Euroleague 24. hafta mücadelesinde temsilcimiz Fenerbahçe Beko, Alman ekibi Alba Berlin‘i konuk ediyor.

3 Şubat Cuma günü saat 20:45’de başlayacak karşılaşmayı basketbolseverler S Sport ekranlarından canlı olarak izleyebilecekler. Ben de her zaman olduğu gibi Fenerbahçe Beko’nun maçının önizlemesini hazırladım, keyifli okumalar.

1-1 Savunma Zaaflarına Cezayı Kesmek

Alba her ne kadar göze hoş gelen bir hücum basketbolu oynuyor olsa da işin savunma tarafında ligin en kötü takımlarından biri konumunda. Bunun temel nedeni ise birebir savunmada çok kolay yenilmeleri ve geriye koşma problemleri. Nitekim son 3 maçta Maccabi’den 87, Valencia’dan 94 ve 2 gün önce de evlerinde Monaco’dan tam 102 sayı yediler! Temsilcimizin de mutlaka bu zaafı işlemesi gerekiyor. Bunu yolu iş yarı sahaya kaldığında Wilbekin, Edwards, Pierre, Guduric gibi birebir silahları kuvvetli olan isimlerimizle eşleşme gözetmeksizin hızlıca savunmanın üzerine atak etmek olacak. Yardım savunmasında hamle yapsalar da çok yumuşak kalıyorlar ve dirençleri bir ya da iki pasla kırılabiliyor. Dolayısıyla bu maçta potaya atak etmek, birebir savunma zaaflarını işlemek ve dirençlerini kırmak galibiyet yolunda önemli olacak.

Başbelası Hücum Ribaundları!

Sarı lacivertliler son 2 maçta Asvel deplasmanında ve burada Olympiakos karşısında iki ağır yenilgi aldı. Bu sıkıntılı süreçte öne çıkan konulardan biri, belki de en önemlisi ribaund problemiydi. Asvel’e 9 hücum ribaundu verirken toplamda 30-25 yenildik ve Olympiakos karşısında ise potamızda 14 ribaund almalarına izin verdiğimiz gibi toplamda da 35-40 ile yine geride kaldık ribaundlarda… Öyle ki Vezenkov tek başına ilk çeyrekte tam 8 ribaund almıştı o maçta! Elimizde Hayes-Davis, Pierre, Antetokounmpo, Motley hatta Calathes gibi iyi ribaundçu bir oyun kurucu olmasına rağmen bu soruna bir türlü çözüm bulamadık. Özellikle kendi potamızda verdiğimiz ribaundlarla yediğimiz ikinci şans sayıları savunma direncini bitiriyor adeta… Bu maçta da karşımızda bizim zaafımız olan bu alanda ligin en iyi takımlarından biri olacak. Toplam ribaundlarda 36.6 ile lig ikinici ve 12.0 hücum ribaundu ortalamasıyla da lig üçüncüsü konumunda Alba Berlin. Sikma ve Thiemann başta olmak üzere Koumadje, Olinde, Zoosman da diğer tehlikeli isimler. Takım olarak ribaundlara konsantre olup savaşmazsak yine canımız çok yanacak…

Tam Sahada Savunma Anlayışı

Alba karşısında savunma zaaflarını cezalandırmak için tempo yapmayı her takım gibi biz de isteyeceğiz. Kendi sahamızda farklı Olympiakos mağlubiyetinin reaksiyonunu vermek adına taraftar desteğini de arkamıza alarak tam sahayı verimli kullanmak isteyeceğiz. Ama bunu yaparken Alba’nın da bu tarz basketbolda ne kadar tehlikeli ve etkili bir takım olduğunu unutmamak lazım. Savunmayı tam sahada tutmak, hücum ribaundlarını zorlamak ve alamazsak ilk topa baskı yapmak önemli olacak. Geriye koşmak, savunmaya çabuk yerleşmek yoksa faulleri doğru kullanmak ve geçiş hücumlarında adamlar erken bulmak oyunun kendi sahamızdaki tarafında en çok dikkat etmemiz gereken konular. Alba bireysel olarak önlem alınabilecek, aman şu isme dikkat edelim diyeceğiniz bir takım değil. Her maçta farklı isimleri çıkarabiliyorlar ön plana. Bu nedenle amaç geriye iyi koşmak ve yarı sahada sert, disiplinli savunma yapmak olmalı. Fiziksel teması ve sertliği sevmiyorlar, bu nedenle geriye iyi koşup onları yarı sahada hücum etmeye zorladığımızda erken ve yanlış seçimler yapacaklardır.