Maç Sonu Analizi: Tofaş, Cholet’yi Savunmasıyla Geçti

Maç Sonu Analizi: Tofaş, Cholet’yi Savunmasıyla Geçti

8 Şubat 2024 Kapalı Yazar: baskethaber basket

FIBA Şampiyonlar Ligi son 16 turu I grubu 3. maçında temsilcimiz Tofaş konuk ettiği Cholet‘yi alıştığımızın dışında bu kez savunma basketbolu eşliğinde 84-71’lik skorla geçmeyi başardı.

Bu sonuçla Tofaş derecesini 2-1 yaptı ve 2. sıraya yerleşti, çeyrek final yolunda önemli bir avantaj yakalamış oldu. Cholet ise 1-2 ile 3. sırada yer aldı.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Temsilcimizde Caleb Homesley 22 sayı (6-10 üçlük), 2 ribaund, 5 asist ile yıldızlaşırken, Austin Wiley 16 sayı, 10 ribaund, J.J O’Brien 12 sayı, 9 ribaund, 5 asist, Cassius Winston 11 sayı, 3 ribaund, 5 asist ve Zeljko Sakic 10 sayı, 2 ribaund, 5 asist ile galibiyeti getiren diğer isimlerdi.

Misafir takımda ise Craig Randall 14 sayı, 3 ribaund, 6 asist, Neal Sako 13 sayı, 17 ribaund, 2 asist, T.J. Campbell 13 sayı, 3 asist ve Tidjane Salaun 11 sayı, 5 ribaund ile direnen başlıca isimlerdi.

EDİTÖR YORUMU:

Maça iki tarafta ana silahlarını devreye sokarak başladı. Biz hem Wiley’i çember altında etkili kullandık hem de Homesley’nin yay gerisinden isabetleriyle hücumda verimliliği, çeşitliliği yakaladık. Farkı açmaya başladığımız dakikalarda, Cholet’nin genç yeteneği Salaun devreye girdi ve üst üste bulduğu 6 sayıyla takımını maç ortak ettik. Sako’nun her iki pota altında da dominant bir performans sergileyerek tam 10 ribaund topladığı ilk çeyreği yine de 19-17 önde tamamlamayı başardık. İkinci çeyreğe hızlı başladık, Winston ve O’Brien’ın da skora katkı yapmalarıyla farkı tekrar açmaya başladık. Savunmayı sertleştiren temsilcimiz ilk çeyrekte etkili olan Randall’ı da yavaşlattı. Tecrübeli guardları, eski dost Campbell ile maça tutunmaya çalışsalar da savunma odaklı sayılarla farkı çiftt hanelere getirdik ve soyunma odasına 42-31 önde girdik.

Üçüncü çeyreğe de karşılıklı sayılarla girildi. Randall ve Sakic’den gelen karşılıklı üçlüklerle fark çift hanelerda kalmaya devam etti. O’Brien’ın orta mesafeden üretime devam etmesi sayesinde hücumda ayakta kaldık ama Cholet’in atletik oyuncuları ile sertleştirdiği savunması ve pota altında Sako’yu kullanmayı hatırlamasıyla fark tek hanelere düştü. Sertliğe biz de aynı şekilde karşılık verdik ve onları hataya zorlayarak hızlı hücumlarla farkı yeniden çift hanekere çıkardık. Winston ve Wiley’den bulduğumuz sayılar eşliğinde 30 dakikayı 60-47 önde tamamladık. Son çeyreğe Prewitt ve Homesley’den üst üste gelen üçlüklerle yüksek perdeden bir giriş yaptık. Farkın 20’ye dayanmasıyla direncini kaybeden Cholet, Hruban ile ayakta kalmaya çalıştşı ama temsilcimiz hücumdaki üretkenliğine ve Wiley’i çember altında kullanmaya devam ederek farkı büyüttü. Bitime 2 dakika kala Cholet son bir geri dönüş denedi, Ayayi’den gelen üçlük ve Campbell’ın penetresi ile farkı 15 bandına çektiler. Campbell liderliğinde de buralarda kalmayı başardılar. Ancak temsilcimiz savunmada konsantrasyon sorunu yaşasa da kritik dakikalarda tecrübeli O’Brien’dan gelen sayılarla farkın daha fazla erimesine izin vermedi, maçı 84-71 gibi net bir skorla kazanmayı başardık.