Mike Batiste: “NBA ve EuroLeague’in Dinamikleri Çok Farklı”

Mike Batiste, Panathinaikos formasıyla 10 sezon geçirdi. Tutkusu, gücü ve başarı arzusuyla taraftarların sevgilisi haline gelmişti. Yunan kulübünden ayrılığının üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen ABD’li uzun Yunanistan’da geçirdiği 10 yılı ve kurduğu dostlukları unutmadı.

Mike Batiste, Yunan sitesi SDNA.gr’ye verdiği demeçte, Zeljko Obradovic ve Dimitris Itoudis’in oyununa etkisini ve bir gün Yoncalar’a dönme ihtimali yanı sıra EuroLeague basketboluyla NBA arasındaki farklara değindi.

Panathinaikos efsanesi, konuşmasına Yunanistan ile olan bağlarından bahsederek başladı.

“Yunanistan’a geldiğimde 24 yaşında genç bir adamdım ve 36 yaşında olgun bir adam olarak ayrıldım. Burada öğrendiğim şeyler çok fazla. Yunanistan ve Panathinaikos’ta öğrendiğim değerler ve dersler için bunun için her zaman minnettar olacağım. Burada geçirdiğim onca yılda önemli dostluklar edindim.”

NBA takımlarından Orlando Magic’de asistanlık yapan uzuna, koçluk yolunu izlemesi için Obradovic ve Itoudis’in koçların üzerinde ne gibi bir etkisi olduğu soruldu.

“İkisinin benimle konuşma ve bana video gösterme şeklinin yanı sıra bir şeyleri anlamam için eğitimde yaptıkları oyunumun gelişmesinde çok etkili oldu. Yeni pozisyonlara adapte olan takım arkadaşlarım ve benim için harika bir tecrübeydi. Takımda bir kültür yarattık ve çok çalıştık, maç günü elimizden geldiğince sıkı oynadık. Avrupa’da koçluk yapmış en iyi isimlerle çalışma fırsatı yakaladığım için çok şanslıyım.”

“Takım Çalıştırmak İçin Doğru Zamanı Bekliyorum”

Mike Batiste, ilerleyen dönemde NBA veya EuroLeague’de koçluk yapması hakkında sorulan soruya şu cevabı verdi:

“Zor bir soru. Şu anda NBA’de çalışıyorum. Nasıl baş antrenör olacağımı biliyorum. NBA’de mi yoksa Avrupa’da mı olacağını bilmiyorum. Karar verme zamanı geldiğinde, elimden gelenin en iyisini yapacağım. Benim için misyon antrenör olmak. Sadece Avrupa’da veya sadece NBA’de çalışacağımı söylemiyorum. Her iki ligin de dinamiklerini biliyorum. Zamanı geldiğinde kesinlikle hazır olacağım ve sadece doğru zamanı bekliyorum.”

Günümüzde Sarunas Jasikevicius gibi, Avrupa’dan bazı koçların NBA’de iş bulacağına dair söylentiler artmış durumda. Batiste, EuroLeague’den NBA’e sıçrayabilecek koçları belirledi.

“Saras, NBA’e geçiş yapabilecek bir koç. Itoudis de o listede. Uzun süredir NBA takımının radarında ve bu onun gerçekten Atlantik’in diğer tarafına geçmek isteyip istemediğine bağlı. Jasikevicius çok iyi bir koç ama NBA’de farklı bir durum var. Avrupa’da koç oyuncudan daha fazlasını talep ediyor ve zorluyor, NBA ise oyuncuların ligi. İşler farklı yürüyor. Avrupa’da bir koçun etkisi, NBA’dekinden açıkça daha büyük.”

Mike Batiste, kariyerinde bir gün Yunanistan’a dönerek Panathianikos’u çalıştırmak istediğini şöyle açıkladı:  

“Buradaki döngümü tamamlamadım. Dürüst olmak gerekirse bazen rüyamda Panathinaikos’un koçu olduğumu hayal ediyorum.”

Basketnews