NBA Yönetimi, Lebron Sonrası Ligin Nasıl Olacağını Düşünmek İstemiyor!

NBA Yönetimi, Lebron Sonrası Ligin Nasıl Olacağını Düşünmek İstemiyor!

22 Şubat 2022 Kapalı Yazar: baskethaber basket

NBA yönetimi, Lebron James‘in basketbolu bırakmasının ardındanki dönemin nasıl olacağını düşünmek istemiyor.

2022 All-Star organizasyonunnu ardından basına açıklamalarda bulunan NBA Başkanı Adam Silver‘a Lebron sonrası ligin geleceği soruldu.

18. kez All-Star forması giyen Lebron, artık 37 yaşına girdi ve kariyerinin bitmesin sayılı yıllar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak Silver, Kral’ın sahalarda olmayacağı bir döneme henüz hazır olmadıklarını belirtti:

Dürüst olmak istiyorum. LeBron sonrası dönem için konuşmaya hazır değilim. Bu, olayı inkar etmek istediğimden değil, o daha 1.5 sene önce şampiyonluk kazandı. Benim bakış açımdan LeBron hala ligde en yüksek seviyede basketbol oynayan oyunculardan biri.

Bir noktada ligde o liderliği devralmak için yeni bir oyuncu ya da oyuncular belirecek. Gözüken o ki bu her zaman oldu. Organizasyona olan bağlılığından dolayı LeBron James’in olmadığı bir ligi aklımın ucundan geçirmeye bile hazır değilim.

Lebron yaklaşık 20 yıldır NBA’in yüzü konumunda ve ligi tam anlamıyla domine ediyor. Elbette bu durum tarihin en iyisi konusundaki tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Süper yıldız kariyeri boyunca her başarıya imza attı ve tarihin en iyilerinden biri olduğuna dair kanıtlayacak bir şey yok artık. Devam ettiği 19. sezonunda da 29.1 sayı, 7.9 ribaund, 6.5 asist ile komple bir basketbol sergilemeye devam ediyor.

Müthiş bir fiziğe sahip olması ve kendisine çok iyi bakan bir profesyonel olmasına rağmen uzun yıllar sahada kalması artık mümkün değil. Zaten geçtiğimiz günlerde de oğlunun NBA’e gelmesiyle onunla bir sezon basketbol oynayıp ardından emekli olacağına dair açıklamalar yaptı. Oğlu Bronny’nin 17 yaşında olduğunu düşünürsek, Kral’ın bu hayalinin 2-3 sene içinde gerçekleşmesi muhtemel diyebiliriz.

Lebron’un formasını tamamen bıraktığı güne kadar tıpkı onun Jordan’dan aldığı gibi tacını gelip bir yıldızın alması bekleniyor. Silver’ın da belirttiği gibi NBA tarihinde bu devir teslimlere hep şahit olduk.