NBA Yönetiminden Philadelphia 76ers’a Soruşturma

NBA Yönetiminden Philadelphia 76ers’a Soruşturma

30 Temmuz 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

Philadelphia 76ers yaz döneminde kadrosunu serbest oyuncu P.J. Tucker ve Danuel House ile güçlendirmiş, takımın yıldızı James Harden ise sözleşmesinin son senesindeki oyuncu opsiyonunu kullanmayarak 76ers ile daha düşük ücret karşılığı yeni kontrat imzalamıştı.

ESPN’den Adrian Wojnarowski’nin raporuna göre, NBA yönetimi Philadelphia 76ers’a bu hamleleri yaparken ligin tempering kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma açtı.

Philadelphia 76ers, serbest oyuncu pazarının açıldığı 30 haziran günü P.J. Tucker üç yıl 10 milyon dolar karşılığında anlaşma sağladı. Tucker, Houston Rockets yıllarından James Harden ve takımın başkanı Darly Morey ile birlikte çalışmıştı. Deneyimli kanat oyuncusunun, free-agent piyasasının açılmasının ardından hemen 76ers ile anlaşması kafalarda soru işareti yaratmıştı.

James Harden ise 76ers ile şampiyonluk kazanmak adına yönetimin takımı geliştirmesine olanak tanımak için maaşında 15 milyon dolarlık bir kesintiye giderek Danuel House ve P.J. Tucker’ın kadroya katılması için gereken bütçeyi sağladı.

NBA yönetimi, sadece Tucker’ın imzası hakkında bir soruşturma yapmakla kalmayacak, aynı zamanda Harden’ın yeniden takımda kalması yanı sıra Danuel House Jr.’ın anlaşmasını da soruşturmaya dahil edecek. NBA, Harden’ın bu finansal esnekliği serbest bırakmak için neden bu kadar büyük bir maaş kesintisi yaptığı konusunda şüpheli. Ligdeki bazı kişiler, Sixers ve Harden’ın, oyuncular ve NBA arasındaki Toplu İş Sözleşmesi’ne aykırı olan gelecekteki bir anlaşma üzerinde anlaştıklarını düşünüyor.