Pitino: “FIBA Basketbolu NBA’den 3 Kat Daha Fiziksel.”

NCAA’in efsane koçlarından biri olan ve geçtiğimiz sezonlarda Panathinaikos artı Yunan Milli Takımı’nın başında bulunan Rick Pitino, FIBA basketboluyla NBA‘i karşılaştırdı.

Duayen koçun yönetimindeki NCAA takımı Iona Gaels, gelecek sezon BCL’de mücadele edecek olan Yunan ekibi Peristeri bir hazırlık maçı yaptı. Karşılaşmayı ev sahibi Peristeri 82-72’lik skorla kazanırken, maçın ardından kendileri için harika bir tecrübe olduğunu belirten tecrübeli koç şu ifadeleri kullandı:

Bizim için harika bir tecrübeydi. Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek profesyonel bir takıma karşı mücadele etti. Üç oyuncularına ben de milli takımda oynattım ve olağanüstüler. Aynı zamanda koçları da benim milli takımda asistanım yani bu harika bir deneyimdi.

Eurohoops

Çok şey öğrendiklerinin altını çizen Pitino “Karşılaşmayı kaybettik ama çok şey kazandık. Oyuncularımın çok öğrendiği şey, FIBA ​​basketbolunun NBA’den üç kat ve kolej basketbolundan beş kat daha fiziksel olduğuydu” açıklamasını da yaptı.

Iona hazırlık maçlarına Yunanistan’da devam edecek ve önce Lavrio sonra da koç Pitino’nun eski takımı Panathinaikos ile karşılaşacaklar.

Deneyimli başantrenör bu maçlarla ilgili de, “Gelişmemize yardımcı olacak. Kesinlikle harika bir deneyim, rekabet açısından yaptığım en iyi yurtdışı gezisi çünkü takımlar liglerinde Final Four’u yapmaya çalışacak profesyonel takımlar.” dedi.

Kaynak: Eurohoops