RESMİ: Fenerbahçe’den Ayrılan Papagiannis’in Yeni Adresi Monaco Oldu (Analiz)

RESMİ: Fenerbahçe’den Ayrılan Papagiannis’in Yeni Adresi Monaco Oldu (Analiz)

9 Temmuz 2024 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden AS Monaco, kadrosuna bir Yunan yıldız daha eklemiş oldu.

Fransa Betclic ELITE Pro A şampiyonu, temsilcimiz Fenerbahçe ile yollarını ayıran Georgios Papagiannis ile yeni sezon için anlaştığını duyurdu. Böylece Calathes ile dev uzun, sarı lacivertli formanın ardından Fransız ekibinde de yeniden bir araya gelmiş oldular.

2.20 metre boyunda olan 1997 doğumlu Yunan pivot, geçen sezon BSL’de 21 maçta ortalama 22.9 dakika süre alırken 9.9 sayı, yüzde 27.3 üçlüki 5.7 ribaund, 1.1 asist, 1.0 blok ve Euroleague’de ise 38 maçta ortalama 16.4 dakika sahada kalırken 5.7 sayı, yüzde 48.8 üçlük, 3.1 ribaund ile katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

2016 NBA Draft’inin 13. sıra seçimi Papagiannis, büyük beklentilere rağmen NBA’de hayal kırıklığı yaratmıştı. Kısa süreli ABD serüveninin ardından 2018 yılında Avrupa’ya geri dönen Papagiannis, Panathinaikos formasıyla beklenen çıkışı yakalamıştı. Ancak geride bıraktığımız sezon Fenerbahçe forması ile tam olarak beklentileri karşıladığını söylemek güç, özellikle Euroleague sahnesinde.

Papagiannis bir pivot olmasına rağmen düzgün şut mekaniği ve yüksek yüzdeli dış şutları ile fark yaratan bir isim konumunda. Pota çevresinde de iyi ayak hareketleri ve dokunuşu var. Fiziksel artılarını verimli kullandığı zamanlarda alçak postta etkili bir şekilde skor üretebiliyor ve bir uzun için yumuşak bileklere sahip. Bir uzun adam için takım hücumunda ve top hareketini kolaylaştırmada değerli olabilecek sağlam pas becerileri var. Öncelikli olarak bir pivot olsa da, yüzünü dönüp orta menzilli şutlar atmak da dahil olmak üzere çok yönlü performanslar gösterebiliyor. Ayrıca özellikle hücum tarafında takımına ikinci şans fırsatları yaratabildiği ribaund yeteneğiyle tanınıyor. Papagiannis oyunu iyi anlıyor, özellikle de savunmada pozisyon alma ve oyunu okuma konusunda. 2.20 metre boyu ve kanat açıklığı onu rakipleri zorlu bir blok tehditi yapıyor. Çemberi koruyabilir ve rakiplerini boyalı alana girmekten alıkoyabilir.

Papagiannis yanal hareket ve çabukluk konusunda zorlanabiliyor, özellikle ikili oyun savunmasındaki adam değişmelerde kısaların sürekli ayaklarına hücum etmek istediği ana hedef konumunda! 2.20 metre boyuna rağmen, postta ya da ribaund savaşlarında üstünlük kurma açısından fiziksel avantajlarını her zaman tam olarak kullanamıyor. Daha doğrusu fiziksel teması fazla sevmiyor, dış şutlarına gereksiz güvenmesinden dolayı potadan uzaklaşıyor, bu da 5 numara olarak etkinliğini düşürebiliyor. Ayrıca mobil bir uzun olmadığını, yüksek tempo oynandığında tam sahada zorlandığını da belirtelim. Yetenekli ve potansiyelli olduğunu biliyoruz ancak özellikle skor üretme ve savunmadaki varlığı olmak üzere performansındaki tutarlılık maçtan maça değişebiliyor. Dış şutlardaki istikrarsızlığı ve topsuz anlardaki düşük konsantrasyonu birkaç örnek sadece. Konsantrasyon sorunları onun zaman zaman erken faul faul problemine girmesine de neden oluyor. Serbest atışlar da halen çözemediği, istikrarı bulamadığı eksilerinden biri. Geride bıraktığımız sezon Euroleague sahnesinde sadece yğzde 66.7 ile isabet bulabilmişti…

Yunan pivot özellikle Calathes ile bir araya gelebilmek için bu transferi çok istediğini belirtmişti. Bunu istemesi çok normal çünkü Kel Kartal koç Saras’ın güvenini kazanıp takımın direksiyonunu geçtiği günden beri Papagiannis’in de verimliliği bir o kadar artmıştı. Monaco ondan geçen sezon Motiejunas’dan aldığı katkıyı bekleyecek. Savunmada zaafları olduğunu, onun da Litvanyalı veteran gibi ağır bacakları olduğunu biliyoruz. Ama hücumda dış şut tehditi ve yüksek posttan pas verebilme özelliği ile koç Obradovic’in hücum sisteminde değerli bir parça olacaktır.