RESMİ: Galatasaray’ın Yeni Pivotu Delgado Oldu (Analiz)

RESMİ: Galatasaray’ın Yeni Pivotu Delgado Oldu (Analiz)

3 Temmuz 2024 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Ülkemizi FIBA Şampiyonlar Ligi‘nde temsil edecek olan Galatasaray, yeni pivotunu uzaklarda aramadı.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekibi, geçen sezon Beşiktaş forması giymiş ve daha önce de Karşıyaka’da görev almış olan Angel Delgado ile yeni sezon için anlaştığını duyurdu.

2.08 metre bıyunda olan 1994 doğumlu Dominikli uzun, geçen sezon BSL’de 31 maçta ortalama 26.6 dakika süre bulurken 8.5 sayı, 9.4 ribaund ve EuroCup’da ise 23 maçta ortalama 26.6 dakika sahada kalırken 11.8 sayı, 9.7 ribaund, 1.3 asist ile katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Delgado, güçlü fiziği, atletik özellikleri ve bitiriciliği ile ön plana çıkan bir uzun. Karşıyaka’da olduğu gibi Beşiktaş’da sergilediği etkili performanslar ve istikrarı ile dikkat çeken Dominikli uzun, EuroCup sahnesinde de kendisini kanıtlamayı başarmıştı.

Delgado, herşeyden önce pota altında çok etkili ve dominant bir bitirici. Gerek ikili oyunlarda potaya çabuk devrilmeleri sonrası yaptığı hava harekatları ile gerekse fakeleri de kullanarak kendisine pozisyon açıp bulduğu pozisyonlarla yüksek yüzdeyle oynayan, yumuşak bilekleri ile verimli bir bitirici. Güçlü fiziği ile teması aldığı pozisyonlarda da dengesini korumayı biliyor. Orta mesafeden floater tarzı atışlarla da kendisine skor bulabiliyor. Hatta yüksek postta aldığı toplarda bir kaç dribbling üstünden potaya gidebilme silahına da sahip. Ayrıca alçak postta sırtı dönük silahları da mevcut, yarı saha hücumlarında iç-dış dengesini takımına sağlayan bir uzun. Sağ eliyle kullandığı yarım çengel atışlar ile etkili oluyor. Ribaundlar konusunda ise tam bir canavar. Fiziksel artılarını kullanarak pozisyon almayı çok iyi biliyor, sezgileri kuvvetli ve rakiplerini iyi box-out ediyor. Her iki pota altında da etkili ve özellikle hücum ribaundlarında rakibin canını çok sıkan bir uzun, takımına ikinci şans sayıları getirmeyi biliyor. Bunların yanında müthiş bir motoru var, yüksek tempoya rahatlıkla ayak uyduran, tam sahayı koşmayı seven bir uzun. Gerek trailer gelerek gerekse en önde koşarak savunma yerleşmeden, çoğu zaman ters eşleşme yaratarak pozisyonları bitirebiliyor.

Geleneksel bir uzunun özelliklerine sahip, en başta yüzü dönük silahlarını geliştirmesi gerekiyor çünkü potadan uzaklaştıkça etkisi hayli azalıyor. Orta mesafe tehditi sınırlı, dış şut tehditi yok. Diğer taraftan evet alçak postta etkili ama silahları sınırlı, sağ eliyle bulduğu çengel atışlar dışında net silahları yok, portföyünü genişletmeli bu alanda. Pasör özellikleri bulunan bir uzun olsa da top tekniği yeterli düzeyde olmadığı için ikili sıkıştırmalarda ya da dribbling yapması gerektiği durumlarda karar verme anlamında sorunlar yaşayabiliyor, bu da basit top kayıplarını beraberinde getiriyor. Fiziksel oyunu, teması seven bir uzun ve bolca çizgiye gidiyor ama buradaki yüzdesi tam anlamıyla yerlerde, geçtiğimiz sezon BSL’de serbest atış yüzdesi 33.7 idi! Savunma tarafında çalışkan ve sert bir isim, pek sorun yaşamıyor ama fiziksel artıları ve atletizmi düşünüldüğünde çemberi daha iyi koruması gerektiğini, daha fazla blok yapması gerektiğini söyleyebiliriz.

Dominikli uzun kendisini Avrupa’nın en iyi yerel ligi olan Liga Endesa’da kanıtlamış bir isimdi ve ligimizde artı EuroCup’da da kendisine net bir yer edindi. Galatasaray’da koç Sekizkök’ün ondan performans beklemesi gerektiği konular gayet net; atletizm, fiziksel oyun, pota altı etkinliği ve ikili oyunlarda adam değişme savunmasına yatkınlık. Bunlarla beraber tempo basketboluna da uygun, yüksek motorlu bir uzun olması koçun işine gelen diğer artıları.