RESMİ: Petkim, Europe Cup Şampiyonu Chemnitz’den Van Beck ile Anlaştı (Analiz)

RESMİ: Petkim, Europe Cup Şampiyonu Chemnitz’den Van Beck ile Anlaştı (Analiz)

5 Temmuz 2024 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Ülkemizi FIBA Şampiyonlar Ligi eleme turunda temsil edecek olan Aliağa Petkimspor, kadrosunu şampiyon bir guard ile güçlendirdi.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekibi yaptığı açıklamayla geçen sezon Chemnitz forması ile FIBA Europe Cup’ı kazanmış olan Wesley Van Beck ile yeni sezon için anlaştığını duyurdu.

1.93 metre boyunda olan 1996 doğumlu solak Amerikalı guard, geçen sezon BBL’de 43 maçta ortalama 25.9 dakika süre alırken 14.4 sayı, yüzde 41.1 üçlük, 3.3 ribaund, 3.7 asist ve şampiyon oldukları Europe Cup’da ise 17 maçta ortalama 24.2 dakika süre alırken 13.8 sayı, yüzde 47.9 üçlük, 3.1 ribaund, 3.1 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Houston çıkışlı olan Beck, profesyonel kariyerine G-League’de başladıktan sonra Kolombiya Ligi’nde de forma giymişti. Avrupa’ya ilk gelişi İspanya 2. ligi ekibi Palma ile oldu. Sonrasında da Estonya’nın Kalev takınında 1 sezon forma giydi. 2022 yazından bu yana ise Chemnitz’in başarısı için mücadele ediyordu. Gelin solak skorer guardı biraz daha yakından tanıyalım. Keyifli okumalar.

Van Beck, özellikle yayın gerisinden mükemmel şut yeteneğiyle tanınıyor. İsabetli üç sayılık atışları onu güvenilir bir skor tehdidi haline getirmiş durumda. Bir guard olarak, savunmaları aşmasını, kendisi için skor fırsatları yaratmasını ve topu takım arkadaşlarına etkili bir şekilde dağıtmasını sağlayan güçlü dribbling ve pas becerilerine sahip. Savunmaları okumak, hızlı kararlar vermek ve oyunları etkili bir şekilde uygulamak gibi oyunun nüanslarını anladığını gösteren bir guard, yüksek bir basketbol IQ’suna sahip. Kendini işine adaması ve iş ahlakıyla tanınan Van Beck, sıkı antrenman ve kondisyon çalışmalarıyla oyununu geliştirmeye kendini adamış bir isim ve maçlara hem fiziksel hem de zihinsel olarak hazır girmeyi biliyor. Öncelikle hücum yetenekleriyle dikkat çekiyor olsa da atletizmini ve basketbol içgüdülerini rakiplerini bozmak ve top kayıplarına zorlamak için kullanarak savunmaya da katkıda bulunuyor. Kariyeri boyunca, gerek iş ahlakıyla örnek olarak gerekse saha içinde ve dışında takım arkadaşlarına rehberlik ve motivasyon sağlayarak liderlik vasıflarını sergiledi. Ayrıca kritik anlarda öne çıkmasıyla, maç tehlikeye girdiğinde önemli şutlar bulmasıyka, baskı altında kendine olan güvenini ve soğukkanlılığını göstermesiyle de bilinen bir guard.

Bir guard olarak Van Beck, daha iri veya daha fiziksel rakiplere karşı, özellikle de daha iri guardları savunurken veya trafikteki oyunları bitirirken zorluklarla karşılaşabiliyor. Savunmaya katkıda bulunsa da, daha hızlı guardlara karşı önlerinde kalma problemi var diyebiliriz. Agresif oyunu bazen faul problemine yol açarak oyun süresini ve savunma etkinliğini düşürebiliyor. Yüksek baskı altında, karar verme veya uygulama konusunda zorlandığı ve kritik anlarda performansının düştüğü görülebiliyor. Üç sayılık atışlarıyla öne çıkan bir isim ve orta mesafe oyununu geliştirmesi onu daha çok yönlü bir hücum tehdidi haline getirebilir.