Tahkim 13 Mart’taki Tofaş-Beşiktaş Maçının Kararını Daha Yeni Bozdu!

Tahkim 13 Mart’taki Tofaş-Beşiktaş Maçının Kararını Daha Yeni Bozdu!

4 Haziran 2021 Kapalı Yazar: baskethaber basket

ING Basketbol Süper Ligi‘nin 24. haftasında oynanan Tofaş – Beşiktaş Icrypex karşılaşmasında kural hatası olduğu gerekçesiyle TBF’ye başvuran Beşiktaş, Tahkim Kurulu tarafından haklı bulundu.

TBF’nin itirazı reddetmesi üzerine Beşiktaş, Tahkim Kurulu’na başvurmuştu. Tahkim Kurulu, siyah-beyazlıların itirazını haklı buldu ve karşılaşmada kural hatası yapıldığına karar verdi. Yapılan açıklamada kararın oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Tahkim Kurulu, TBF’nin Beşiktaş’a avukatlık ücretlerini ödemesine de karar verdi.

Peki ne olmuştu hatırlayalım:

24’üncü haftada Bursa’da oynanan karşılaşmada son saniyede Beşiktaş, Ercan Osmani’nin üç sayılık basketiyle 88-89 öne geçse de maçın hakemi Emin Moğulkoç, Osmani’nin daha önce çizgiye bastığı gerekçesiyle üç sayılık basketi iptal etmişti.

Karşılaşmayı 88-86 kazanan Tofaş sezonu 4’üncü sırada bitirme yolunda avantaj sağlarken Beşiktaş, oyuncunun ancak şut atarken yaptığı ihlallerin monitörden izlenip değerlendirilebileceğini, daha önceki olası ihlallerin belirlenmesinin basket kararını değiştiremeyeceği yönünde itiraz etmişti.

Beşiktaş’ın tezini Tahkim Kurulu’nda duruşmalı görüşme talep eden ve aynı zamanda eski basketbol hakemi olan Avukat Mertay Kuğay savundu.

Duruşmada Av.Mertay Kuğay “Uluslararası Oyun Kuralları ve BSL Yönetim Esasları Talimatı gereğince Anlık Tekrar Sistemi (IRS)’nin periyot sonlarında sadece atış hali ile ilgili kullanılabileceğini, atış öncesi, oyuncunun dripling yaptığı sırada meydana gelen ihlallerin izlenemeyeceğini, bunun maçlarda kaos yaratabileceğini ve sürenin çok daha geri alınabileceği durumlar yaratarak basketbolun ruhunu da zedeleyebileceğini” dile getirdi. Bunun yanı sıra atış halinin ne olduğu, ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini de anlatan Kuğay, atış sonrası topun çemberden geçtiği anda sürenin bitmiş olması ve Tofaş’ın süre kalmadığından elde edebileceği bir menfaat kalmaması nedeniyle de TBF’nin itirazın reddi kararının iptali ile maçın Beşiktaş lehine 88-89 tescil edilmesini talep etti.

TBF Vekili Av.Yaşar Karatepe ise, BSL Yönetim Esasları Talimatının 34.2.4 maddesinde yer alan “şut atan oyuncunun saha dışı ihlali yapıp yapmadığına bakılabileceğini” dile getirdi. Tekrar söz alan Av.Mertay Kuğay ise “bu hükmün de atış halindeki oyuncuya ilişkin olduğunu ve şut sırasında oyuncunun saha kenar çizgisine basıp basmadığının izlenebileceğini, atış hali dışında izlemenin mümkün olmadığını” heyete anlattı.

Duruşmalı yargılamaya son veren SGM Tahkim Kurulu; dosyada bulunan bilgi ve belgeler ile ilgili mevzuat, dosyadaki görüntü kayıtlarının izlenmesi, taraf anlatımları sonucunda; Anlık Tekrar Sistemine sınırlı sayıda pozisyon için başvurulabileceğini, Uluslararası Oyun Kuralları ve mevzuatın birlikte değerlendirilmesinden ancak şut atışı yapan bir basketbolcu için saha dışı ihlal yapıp yapılmadığına ilişkin olarak sisteme başvuru yapılabileceği, başka bir deyişle sporcunun bu kapsama girebilmesi için şut atma pozisyonunu almış olmasının lüzumlu olduğu, görüntülerin izlenmesinden adı geçen sporcunun saha dışı ihlal yaptığı sırada şut atan sporcu pozisyonunda bulunmadığı, dolayısıyla kuralın yanlış yorumlanmasına bağlı kural hatası yapıldığı sonuç ve kanaatine vararak, Beşiktaş itirazının kabulüne, TBF Yönetim Kurulunun 18 Mart 2021 tarihli kararının iptaline karar verdi.

Kaynak: Basketfaul