Tyler Dorsey Euro Basket 2022’de Yunan Milli Takımının Formasını Giyecek

Tyler Dorsey Euro Basket 2022’de Yunan Milli Takımının Formasını Giyecek

31 Mayıs 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

Yunan haber sitesi SDNA’nın haberine göre, Olympiakos’un ABD’li şutörü Tyler Dorsey Euro Basket 2022’de Yunanistan milli takımının formasını giyecek.

Dorsey’nin 30 Haziran’da 2023 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde Büyük Britanya’yla karşılaşacak Yunanistan milli takımının kadrosunda olması bekleniyor. 26 yaşındaki şutör gard daha önce 2016 Olimpiyat Elemeleri ve 2019 Dünya Kupası Elemeleri’nde Yunanistan milli takımında oynamıştı. Dorsey ayrıca Yunanistan’ın FIBA ​​EuroBasket 2017 eğitim kampına aday gösterildi. Ancak ayak bileğinden yaşadığı sakatlık nedeniyle kadrodan çıkarıldı ve ardından Atlanta Hawks ile NBA‘deki çaylak sezonuna hazırlandı.

Yunanistan milli takımında oynayacak olmaktan ötürü mutluluğunu dile getiren ABD’li gard, Yunan medyasına verdiği demeçte şunları dile getirdi:

“Yunan kültürünün her zaman içindeyim. Evde, ailemle ve hayatımda her zaman çokça yer aldı. Yunan etkisi çok güçlüydü ve benim bir parçamdı. Yunanistan için oynamaya karar verdim ve kazandım.”

Tyler Dorsey U19 Dünya Kupası’nda 15.9 sayı, 5.0 ribaunt, 2.0 top çalma ve 1.9 asist ortalamaları yakalayarak turnuvanın en iyi beşine seçilmişti.

Yunan milli takımı koçluk görevine deneyimli Dimitris Itoudis’i getirerek ses getirmişti. Euro Basket 2022’de Estonya, İngiltere, Ukrayna, İtalya ve Hırvatistan ile C grubunda yer alacaklar ve uzun bir aradan sonra Yunanistan’ın turnuvada tam kadro olarak yer alması bekleniyor. Şu ana kadar durumu netleşmeyen en önemli isim bu sezonu Olimpia Milano’da geçiren Dinos Mitoglou.