Vassilis Spanoulis: “Takım Kimyasını Oturtmamız Gerek”

Vassilis Spanoulis: “Takım Kimyasını Oturtmamız Gerek”

30 Haziran 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

Avrupa’nın son dönemde yetiştirdiği en önemli skorerlerden biri olan Olympiakos’un yaşayan efsanesi ‘kill bill’ lakaplı Vassilis Spanoulis, ilk baş antrenörlük deneyiminde Peristeri’nin başında olacak.

Yunan ekibi yeni baş antrenörü Spanoulis’i basına tanıttı ve efsanevi oyuncu verdiği demeçte oyun felsefesini ortaya koydu.

“Bu, benim için yeni bir başlangıç. Beni heyecanlandıran bir şey ve bu konuda kendimi iyi hissediyorum. Birçok konuda oldukça verimli fikir alışverişi yaptık ve Peristeri’nin vizyonunun bize uyduğu sonucuna vardık. Amaç, arenayı doldurmaktan başka bir şey değil ve bu, sadece Peristeri’den değil, tüm belediyelerden insanları tribünlere çekecek düzgün basketbol oynarsak gerçekleşecek.”

Yaz transfer döneminde kadroyu büyük ölçüde yenilediklerini aktaran Vassilis Spanoulis, şunları dile getirdi:

“On yeni oyuncu ve yeni bir teknik direktör ile pankartlardan bahsetmek yasaktır. İşaretler asmamızı ve baskı yapmamızı istemiyorum. Başarıya olan özlemi anlıyorum ama kimyayı oturtmamız, alçakgönüllü olmamız ve hedef olarak arenayı doldurmamız gerekiyor. Yavaş yavaş yeni hedefler ekleyeceğiz.”

Rotasyona genç oyunculara da şans vermek istediğini kaydeden çiçeği burnunda teknik patron, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Genç bir oyuncunun iyi oynayabilmesi için yanında tecrübeli oyuncuların olması gerektiğine inanıyorum. Kişiliğini daha deneyimli olanların yanında inşa ederek daha iyi öne çıkabilirler. İkisini birleştirmek istiyoruz. Bir grup karışımı. Elbette akademiler sayesinde küçük çocuklara büyük bir temel veriyoruz ama bilmeliyiz ki bu bir gecede olmaz. Ergenlik çağından bir çocuğu alıp üst liglerde oynamak kolay değil. Başka çözümünüz yoksa, yapabilirsiniz. Ancak bir seçeneğiniz olduğunda, uzun vadeli bir plan yapmalı ve onları takımda kilit bir pozisyon almaya hazır hale getirmelisiniz.”

“Çalıştığım Koçların Üzerimde Etkileri Oldu”

Profesyonel basketbolculuk kariyerinde birçok teknik adamdan feyz aldığını belirten Spanoulis, oyun felsefesi hakkındaysa şunları söyledi:

“Kesinlikle birçok antrenörden çok şey aldım. Avrupa basketbolunun en iyi iki antrenörü Ivkovic ve Obradovic yanısıra birçok harika Yunanlıya sahip olduğum için çok şanslıydım. Kesinlikle üzerimde etkileri var, ama aynı zamanda kendi felsefem de var. Benimki dürüstlük, sıkı çalışma ve disiplin. Felsefeniz olmadan oyuncu seçemezsiniz. Başkanların yardımı ve organize planımız sayesinde nimete kavuştuk ve ilk tercihimiz olan oyunculara sahibiz. Çekici, modern, yoğun tempolu, zorlu bir takım, iyi eğitimli, deneyimli ve genç oyuncuların karışımı, farklı tempolarda oynayabilecek bir basketbol oynamak istiyoruz.”

Eurohoops