Amerika Tarihine Geçen NBA Boykotu

29 Ağustos 2020 Kapalı Yazar: AnindaSpor

Siyahi kesim için yapılan ırkçılık olaylarına NBA oyuncularından tepki geldi. Boykot kararı alan sporcular, tüm dünyada gündem olmayı başardı.

Amerikan Basketbol Ligi NBA oyuncuları, siyahi kesime yapılan ırçılık için harekete geçti. Ülkede yaşanan ırkçılık olaylarına tepki gösteren sporcular, boykot kararı aldılar.

Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihine geçen boykot, yalnızca NBA Ligi ile de sınırlı kalmadı. Ülkede boykot sebebiyle 3 ulusal ligde de maçlar oynanmadı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin basketbol, beyzbol ve futbol liglerindeki boykot, ülkenin tarihine geçti. Uzun bir dönemdir yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele eden Amerika Birleşik Devletleri, ayrıca bir müddettir de polisin ırkçı eylemleri ile gündeme geliyordu.

Yaşanan üzücü olayların ardından, NBA için de hayat durma noktasına geldi. Irkçılığa tepki çekmek amacıyla sezonun devamında oynamak istemeyen sporcular da bu süreçte adını duyurmaya başlamıştı.

Başlangıcı Bucks Ekibi Yaptı

Ülkenin birinci gündem maddesi haline gelen ırkçılığa, bu kez ise tarihe geçecek bir boykot adını yazdırdı.

NBA oyuncuları tarafından alınan kararla, oyuncular maçlara çıkmama kararı aldıklarını açıkladı. Milwaukee Bucks, Orlanda Magic ekibi ile oynanacak Play-Off mücadelesinin 5’inci maçına çıkmadı. Boykot kararını açıklayan ekip, tarihi boykotun da başlangıcını yapmış oldular.

Bucks’ın aldığı kararın ardından ise, aynı gece oynanması planlanan Houston-O.CityThunder, Lakers-Portland maçları da boykotlar sebebiyle ertelendi.

Güncel Yazılar