Avrupa Şampiyonası Elemeleri Fanus Turnuvası Şeklinde Oynanacak (Larkin Kasım’da lisans alabilecek)

Avrupa Şampiyonası Elemeleri Fanus Turnuvası Şeklinde Oynanacak (Larkin Kasım’da lisans alabilecek)

18 Eylül 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

FIBA yönetimi yaptığı açıklamayla Kasım 2020 ve Şubat 2021 döneminde oynanacak milli takım eleme pencelerinin statüsünde değişikliğe gidileceğini duyurdu.

Oyuncuların, antrenörlerin ve görevlilerin sağlık ve güvenliğini göz önünde bulundurarak, Tıbbi Komisyon ve Müsabaka Komisyonu’nun tavsiyesini alan FIBA İcra Komitesi, Kasım 2020 ve Şubat 2021’de oynanacak Kıtasal Kupa Elemeleri hakkında aşağıdaki gibi karar verdi:

  • Her pencerede yer alan maçlar, ev sahibi ülkenin halk sağlığı otoriteleriyle anlaşarak ve FIBA sağlık protokollerine uygun olarak (PCR testleri ve maçın oynanacağı şehirde güvenli bir ortama kontrollü giriş dahil), iç ve dış saha maçları yerine fanuslar (bubble) içinde yapılacak.
  • Her fanus 4 veya 8 takımdan oluşacak (bir veya iki eleme grubu şeklinde). Ev sahibi ülkelere bölgesel düzeyde karar verilecek ve zamanla duyurulacak.
  • FIBA, korona virüs durumunu günlük olarak izlemeye ve gerektiğinde FIBA müsabakaları ile ilgili diğer güncellemeleri iletmeye devam edecek.

Böylelikle Kasım 2020’de oynanacak olan ve milli takımımızın da mücadele ettiği Avrupa Şampiyonası elemeleri de bu statüye tabi olacak.

Türkiye Avrupa Şampiyonası elemelerinde İsveç, Hollanda ve Hırvatistan ile aynı grupta bulunuyor. Millilerimiz ilk iki maçında İsveç ve Hollanda’ya kaybetmişti.

Bu maçların oynanması ve kadroya alınması durumunda Anadolu Efes‘in halihazırda Türk pasaportu almış olan süper yıldızı Shane Larkin, milli takım formasını ilk kez giymesiyle beraber Kasım ayı sonundan itibaren ING Basketbol Süper Ligi‘nde Türk lisansıyla oynayacak, bu tarihe kadar bekleyecek.