Başkan Silver, NBA’de Değişebilecek 3 Konu Hakkında Sinyaller Verdi

All-NBA Takımlarının seçimleri, sezon içi turnuvası, 82 maçlık sezon formatının değişmesi konularında Adam Silver; basına önemli demeçler verdi.

Silver, All-NBA Takımı seçimlerinin pozisyon gözetilmeksizin yapılmasına dair konuşmaların gerçekleştiğini söyledi:

Sürekli pozisyonsuz bir basketbola doğru kayan bir ligiz. Oyuncularla All-NBA Takımı oylamaları sırasında izlediğimiz yolu değiştirmek üzerine konuşmalar yapacağız. Bu kararlar, oyunculara finansal olarak etki eden kararlar oluyor.

Bu sezon Yılın En İyi 5’i Luka Doncic, Devin Booker, Jayson Tatum, Giannis Antetokounmpo ve Nikola Jokic’ten oluşuyordu. MVP oylamasını Jokic’in arkasında bitiren Joel Embiid ise Sırp pivotla aynı pozisyonu paylaştığı için Yılın En İyi İkinci 5’ine seçilmişti. Celtics‘in süper yıldızı Jayson Tatum, bu durumu saçma bulduğunda dair açıklamalarıyla gündeme gelmişti.

All-NBA Takımlarına seçilmenin oyuncuların alacağı maksimum kontratlara etki ettiğini düşünürsek ligin oylama konusunda düzenlemeler yapması gerektiğini savunabiliriz.

Bunun yanında NBA’in gündemini meşgul eden konulardan biri de 82 maçlık normal sezonun kısaltılması. Silver, maç sayısının azaltılması fikrine doğrudan karşı çıkmadı:

Sezonun formatını değiştirmeye karşı değilim.” diyen Silver, eğer oyuncuların sakatlıklarına direkt olarak etki edecekse bunun gündeme geleceğini ancak kendisinin sakatlıkların bu yüzden olduğuna dair tam emin olmadığını belirtti.

Fakat NBA playofflarını uzun zamandır yaşanan sakatlıklar dramatik şekilde etkiliyor. Geçtiğimiz sene Anthony Davis, Kawhi Leonard, Jamal Murray gibi oyuncuların; bu sezon ise Ja Morant, Khris Middleton ve Devin Booker’ın yaşadığı sakatlıklar playoff resmine kesinlikle etkide bulundu.

Silver’a ayrıca daha önceden de gündeme gelen sezon ortası turnuvası hakkındaki durum soruldu.

Henüz tam o aşamaya gelmedik.” cevabını veren Silver, organizasyon komitesi ve oyuncular birliği ile konuşmaların hala devam ettiğini söyledi.

Bu değişimlerin yaşanacağının garantisi olmasa da organizasyonun bu konuda tartışmalar yapması iyiye işaret.

Kaynak: Eurohoops