Christos Stavropoulos: “FIBA ile Çözüm Bulunmalı”

Olimpia Milano’nun genel menajeri Christos Stavropoulos, Yunan medyasına verdiği demeçte, Rus takımlarının önümüzdeki sezon Turkish Airlines EuroLeague’deki durumları ve EuroLeague ile FIBA arasında yaşanan milli maç krizini değerlendirdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra sezon ortasında Rus kulüpleri Turkish Airlines EuroLeague’den men edilmişti. Önümüzdeki sezon Rus takımlarının organizasyonda yer alması beklenmese de Yunan genel menajer konuyla ilgili olarak henüz alınmış resmi bir kararın olmadığını vurguladı.

“Önümüzdeki yaz kesinlikle sıcak geçecek. Almamız gerek çok önemli kararlar var. Henüz Rus takımlarıyla ilgili bir karar alınmadı. Kulüp hissedarlarıyla son yapılan toplantıda bu konu tartışılmadı.”

EuroLeague’in yoğun fikstürü içinde sezon içinde milli takımlara oyuncu gönderen kulüplerin sorun yaşamaması için FIBA ile ortak bir noktada buluşulması gerektiğini vurgulayan Stavropoulos şunları söyledi:

“FIBA ile bu konu hakkında henüz bir görüşmemiz olmadı fakat bu konu gündeme getirilmeli. Çünkü milli takıma oyuncu gönderen takımlar eleme maçları oynandığı zaman zorlanıyor. EuroLeague fikstürü zaten yoğun ve oynamanız gerek çok maç var. Bu konu hakkında FIBA ve EuroLeague’in ortak bir çözüm bulması kulüplerin yararına olacaktır. Eğer ortak bir paydada buluşulursa bu herkesin çıkarına olur.”

Basketnews