BCL CEO’su Patrick Comninos FIBA ile EuroLeague Arasındaki Gerilime Değindi

2017’deki açılış sezonundan bu yana, FIBA Şampiyonlar Ligi, yıllar boyunca istikrarlı bir büyüme kaydetti. Bununla birlikte, şu anda bölünmüş Avrupa basketbol manzarasıyla, lig hala her yıl EuroLeague sistemiyle rekabet etme zorunda kalıyor.

Her yıl birçok kulüp FIBA Şampiyonlar Ligi’nde oynamaktansa EuroCup’ı tercih ediyor. FIBA Şampiyonlar Ligi CEO’su Patrick Comninos, takımların BCL yerine EuroCup’ı seçmemesinin ana sebebinin EuroLeague’de oynama hırsı olduğunu düşünüyor.

Basket Europe’a verdiği demeçte konuyla ilgili konuşan Patrick Comnios, şunları dile getirdi:

“Finansal olarak teklifimizin, özellikle de turnuvayı kazanan kulübe bir milyon avroluk bir çekin verilmesinin takımlara çok ilgi çekici olduğunu biliyoruz. Diğer kulüplerin yine de Eurocup’ta oynamayı tercih ettiğini biliyoruz, ancak bu öncelikle Eurocup’ta bir sezon geçirme hedefiyle ilgili. Buna saygı duyuyoruz, ancak bu bir endişe konusu olmaya devam ediyor”

Bilindiği üzere EuroCup’ı kazanan takım otomatikman bir sonraki sezon EuroLeague’e katılma hakkı elde ediyor. Virtus Bologna 2019 sezonun FIBA Şampiyonlar Ligi’ni kazandıktan sonra bir sonraki sezon EuroCup’da oynamayı seçti ve 2021-22 sezonunda EuroCup’ı kazanarak bu sezon uzun bir aradan sonra EuroLeague’de boy gösterdi.

“EuroLeague’de geçen bir sezonun ardından, kulüp organizasyonda kalıcı olamadığında finansal sıkıntılar baş gösteriyor. Sonuç olarak bu sezon FIBA Şampiyonlar Ligi’nde son üç EuroCup şampiyonu yer alıyor. -Galatasaray, Unicaja Malaga, Darüşşafaka- Bunlar,  Euroleague’de tek seferlik bir sezonun mali durumları üzerindeki olumsuz etkisini gören ve burada daha istikrarlı bir rekabet olduğunu anlayan kulüpler.”

“Kulüpleri bütçelerini artırmaya zorlamıyoruz ve bu bizim ligimizin güzelliği. Bazen geçen sezonki finalistimiz Manresa gibi rekabet etmeyi başaran çok küçük bütçelerimiz bile oluyor.”

“Bu Soruna Ortak Bir Çözüm Getirmeliyiz”

İki farklı sistemi birleştiremeyen Avrupa’da şu anda dört uluslararası kulüp turnuvası var.  EuroLeague, EuroCup, Basketbol Şampiyonlar Ligi ve FIBA ​​Avrupa Kupası… 2023 FIBA ​​Dünya Kupası pencerelerinin ardından EuroLeague ve FIBA ​​arasındaki gerilim son zamanlarda en yüksek seviyeye ulaşırken, Comninos bu soruna bir çözüm bulunması gerektiğini kabul etti.

“Mevcut durumun iyileştirilmesine herkesin nasıl katkıda bulunabileceğini görmemiz gerekiyor. Bence dört Avrupa müsabakası çok fazla. Müsabaka sayısı ile Avrupa turnuvalarında oynayan kulüp sayısı arasında doğru dengeyi bulmalıyız. Bugün Avrupa müsabakalarında oynayan 120 kulübümüz olduğunu hesaba katmalıyız. Artık Avrupa’da mücadele etmeyecek kulüpler için hangi fedakarlığın aranması gerektiğini belirlemek gerekiyor. Bu soruna ortak bir çözüm getirmeliyiz.”

Basketnews