Chima Moneke: “Yaşadıklarım Gerçeküstü Geliyor”

Chima Moneke: “Yaşadıklarım Gerçeküstü Geliyor”

19 Temmuz 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

Baxi Manresa ile FIBA Şampiyonlar Ligi’nde geçirdiği harika sezonun ardından NBA takımlarından Sacramento Kings’in dikkatini çeken Chima Moneke, önümüzdeki sezon kariyerini dünyanın en zorlu liginde sürdürecek.

26 yaşındaki kanat geçtiğimiz sezon FIBA Şampiyonlar Ligi’nde maç başına 13.9 sayı, 6.3 ribaunt ve 1.1 asist ortalamalarıyla normal sezonun en değerli oyuncusu seçildi.

Moneke Sports 5’a verdiği demeçte, bu yaz dönemindeki yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Bu an bir yandan gerçek değil, diğer yandan çok gerçek geliyor çünkü onu uzun yıllar bekledim. Uzun zamandır hayal ediyordum ve şimdi oldu. Sacramento ve ilgilenen diğer iki NBA takımı arasında seçim yapmak zorunda kaldım. Gerçeküstü bir andı.”

Avrupa’da çaylak sezonunda Fransa ikinci liginde düşmeme mücadelesi verdikten sonra bir anda yeteneklerini basketbolun zirvesi NBA’e taşımaya hazırlanan Chima Moneke, kariyerinin başlarında yaşadığı zorlukları şöyle anlattı:

“Fransa Liginde Ayda 2200 Avro Maaş Alıyordum”

“Fransa ikinci liginde ayda 2200 Avro maaşla küme düşmeme mücadelesi veriyorduk. Koç beni gerçekten nasıl kullanacağını bilmiyordu. Başka bir oyuncu olmamı istedi ve bana bir şans vermedi. Fransa ikinci liginde oynama yeteneğim olmadığını söylediğini hatırlıyorum. Dört yıl sonra NBA’deyim ve o takımsız işsiz.”

Nijeryalı forvet kendisi hakkında şüphelerin kariyeri boyunca yakasını bırakmadığını açıklarken şu ifadeleri kullandı:

“Birgün NBA’e Gideceğimi Biliyordum”

“Her zaman sorular vardır. Bu durum ilk başta beni rahatsız etti çünkü insanlar beni benim kendimi gördüğüm gibi görmedi ama büyüyünce, başkalarının fikirlerinin saçma olduğunu anladım. Önemli değil. Daha da önemlisi kendim ve yaptığım iş hakkındaki düşüncelerim. Beni tanımayanların söylediği her türlü olumsuzluktan daha önemlidir. Şimdi NBA’de daha çok insan beni merak edecek ve gerçekten NBA oyuncusu olup olmadığımı soracak ama ben bundan hoşlanıyorum.”

“Kimsenin bana bir şey vermesini istemiyorum, bunun için çalışmak istiyorum. Oraya gittiğimde antrenmanlara başlayacağım ve ait olduğumu kanıtlayacağım. Kimseden korkmayacağım. Rotasyonda yolumu bulacağım. NBA yıldızlarıyla antrenman yapıyorum – Joel Embiid, Damian Lillard, Bradley Beal, Jason Tatum ve diğerleri ve onlara kahraman olarak bakmıyorum. Onlara bakıyorum çünkü olmak istediğim yerdeler, ama sonunda, en üst düzeyde oynayan basketbolcular… Ve en üst düzeyde oynayan bir basketbolcu olmak istiyorum. Onları görmek ve kendinizi karşılaştırmak her zaman iyidir. Dört yıl önce bile, bir gün buraya geleceğimi biliyordum. Şimdi buradayım.”

Basketnews
https://youtu.be/HJT_hcbjwWk