Darüşşafaka Tekfen Ekibinden Kural İhlali Bildirisi

Darüşşafaka Tekfen Ekibinden Kural İhlali Bildirisi

21 Şubat 2020 Kapalı Yazar: AnindaSpor

Solgar Vitamin Erkekler Türkiye Kupası için final maçında karşı karşıya gelen Darüşşafaka Tekfen ve Fenerbahçe Beko müsabakasında kural hatası iddiası ortaya atıldı.

 

Solgar Vitamin Erkekler Türkiye Kupası için final müsabakasında Darüşşafaka Tekfen ve Fenerbahçe ekipleri yarışmıştı. Müsabakadan 74-71 skorla galip ayrılan ise sarı lacivertliler olmuştu.

 

Maçın ardından ortaya atılan iddia ise kural hatası olduğuna dair oldu. Konuya ilişkin açıklamayı yapan ekip, yeşil siyahlılar oldu.

Maçta kupayı alan sarı lacivertli ekip olurken, konuya ilişkin ilk açıklama ise Darüşşafaka Tekfen ekibinden geldi.

 

Hakkını savunmak adına resmi internet sitesi üzerinden açıklama yapan ekip, faule dahil oyuncuların sarı lacivertli ekipten Jan Vesely ve Darüşşafaka Tekfen ekibinden de Kartal Özmızrak ile Jonathan Hamilton olduğu belirtildi.

Verilmesi Gereken Top Verilmedi

 

Kupa maçında faulde yer alan üç oyuncunun pozisyonuna ilişkin yapılan açıklamada ise FIBA Basketbol Kuralları’nın 42.2.8 maddesine ve FIBA Resmi Basketbol Kuralları Yorumları 42.1 maddesine göre maçın son 52 saniyesinde skor durumunun 66-68 iken, Tekfen ekibine verilmesi gereken topun, sarı lacivertli ekibe verilmesi, bu sebeple de maçın sonucuna etki eden kural ihlalinin yer aldığı belirtildi.