Erman Kunter, Genç Oyuncuların Gelişim Süreci Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Erman Kunter, Genç Oyuncuların Gelişim Süreci Hakkında Açıklamalarda Bulundu

2 Kasım 2021 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlığı için aday olan Türk basketbolunun duayen isimlerinden Erman Kunter, Sports TV’de katıldığı programda açıklamalarda bulundu.

TBF seçimlerinde seçilmeleri halinde genç oyuncuların gelişimine önem vereceklerinin altını çizen tecrübeli basketbol adamı, koçluk yıllarından iki talebesi Nando De Colo ve Rodrigue Beaubois’nin gelişim sürecinde izledikleri yol ile ilgili şunları dile getirdi:

“Birinci sezon genç oyuncuyu A Takıma alırız. Onu hiç oynatmayız ancak tüm deplasmanlara bizle gelip tüm antrenmanlara bizle çıkar ve o havayı bizle birlikte tadar. Avrupa Kupası da oynadığımız için bu bir avantajdı. Bizle deplasmanlara gelir, oynamaz, hakem, atmosfer, oyun nasıl oynanıyor konusunda gözlemler yapar. Zaten fırsat olursa biz onu oyuna sokarız.”

“İkinci senede ona 8-12 dakika arasında süre veririz. Üçüncü senesinde de 15+ dakika süre veririz. Ama bu süreyi verirken de onun bu süreyi doldurmasını isteriz. Yani 8-12 dakika az bir süre değil, önemli bir süre. Şöyle bir örnek vereyim. Kevin Seraphin ve Rodrigue Beaubois aynı sene NBA’e draft oldular. Nando De Colo onlardan 1 sene önce ayrılmıştı. Seraphin 1. tur 24. sıradan seçildiğinde bizde  17.5 dakika oynuyordu. Beaubois de 25. sıradan seçildiğinde aldığı süre19.5 dakikaydı.”

“De Colo için ben çok büyük bir efor sarf ettim. Onun buralara geleceğini biliyordum. De Colo parladığı sene önünde Norman Richardson diye NBA çıkışlı oyuncu vardı. Kulüp başkanına gittim, Nando onun kadar oynar biz boşu boşuna bu adamı tutmayalım dedim ve anlaşma yoluyla onun yolunu açtık. O da zaten bir sene sonra MVP oldu.”

Eurohoops