FIBA Türkiye’nin İtirazı Reddetti

FIBA Türkiye’nin İtirazı Reddetti

6 Eylül 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

EuroBasket 2022 A grubu üçüncü maçında ev sahibi Gürcistan ile karşılaşan A Milli Takım, iki uzatmaya giden olaylı maç sonunda rakibine mağlup olmuştu.

Karşılaşmanın son çeyreğinde Furkan Korkmaz ile Duda Sanadze birbirine girerken, iki oyuncunun yaşadığı gerilim esnasında maç saati çalışmış ve 22 saniye azalmıştı. Konuyla ilgili olarak FIBA’ya itiraz eden Türkiye’nin kural hatası yüzünden maçın tekrarlanma talebi FIBA nezdinde kabul görmedi.

FIBA maçta oyunun durduğu bölümde sürenin aktığını kabul ederken, bu durumun maçın sonucuna direkt olarak etki etmediğini belirtti. İşte FIBA’nın Türkiye’nin itirazıyla ilgili yayınladığı duyuru:

“FIBA, 4 Eylül 2022 tarihinde Tiflis’te oynanan Türkiye – Gürcistan A Grubu mücadelesi hakkında açıklama yaptı.Maçın bitiminin ardından Türkiye Basketbol Federasyonu, maç süresinin tutumunda yapılan hataya yönelik bir şikayette bulundu.”

“FIBA EuroBasket jürisi bütün kanıtları ve delilleri inceledikten sonra maçın dördüncü çeyreğinde süre tutumunda hata yapıldığını gördü ancak TBF, itiraz etmek konusunda başarılı olamadı. Bunun sonucunda TBF’nin maçın sonucunu reddetmeye yönelik yaptığı itiraz reddedildi.” “İki federasyondan yapılan oyuncuların ve görevlilerin dahil olduğu suçlamalar konusunda ise soruşturma sürüyor. Soruşturma tamamlandıktan sonra FIBA, verdiği cezaları açıklayacak

eurohoops