Fournier, NBA’deki ile EuroBasket’deki Maç Trafiğinin Çok Farklı Olduğunu Dile Getirdi

Fournier, NBA’deki ile EuroBasket’deki Maç Trafiğinin Çok Farklı Olduğunu Dile Getirdi

6 Eylül 2022 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Fransa Milli Takımı‘nın NBA’de forma giyen yıldız skoreri Evan Fournier, FIBA yönetimine seslendi ve EuroBasket‘in programının gelecek yıllarda değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Sert ve yoğun geçen, üst üste oynanan maçların yer aldığı fikstürün oyuncu sağlığını negatif etkilediğinin altını çizdi:

EuroBasket’teyiz ve art arda maçlar oynuyoruz. İki gün üst üste maç oynamak çok zor. NBA’deki art arda maçlar ile EuroBasket’tekiler çok farklı. Burada daha az maç oynandığı için her maçın yoğunluğu daha fazla oluyor. 20.30’da maça çıktığınızda genelde uyumanız gece 3’ü buluyor. Gerçekten de çok zorlayıcı. Adil olmak gerekirse herkes için durum böyle. FIBA bu durumu değiştirse ve maçlar arasında daha fazla dinlenmemizi sağlasa harika olur.

Eurohoops

Fransa, dün (4 Eylül) oynanan mücadelede Macaristan’ı devirerek B Grubu’ndaki üçüncü maçında ikinci galibiyetini elde etti. Fournier ise bu açıklamaları bugün (5 Eylül) düzenlenen antrenmanın ardından yaptı.

NBA’de New York Knicks forması giyen Fournier, kariyeri boyunca birçok kez yoğun fikstürde mücadele etti ve bu duruma çok alışık. Fakat NBA’deki sıradan bir normal sezon maçındaki yoğunluk ile EuroBasket maçlarındaki yoğunluk elbette aynı değil.

Her grupta takımlar ilk 4 sırada yer alabilmek için 7 günde tam 5 maç yapıyorlar ve her galibiyet sıralamayı, dolayısıyla çapraz eşleşmedeki rakibin belirlenmesini de etkileyeceği için rölantide geçen maç sayısı yok denecek kadar az oluyor.

Fournier, konu hakkındaki düşüncelerini aktarmaya şu cümleler ile devam etti:

Burada daha az maç oynuyoruz. Her maç çok daha önemli. İlk dakikadan son dakikaya kadar mücadele seviyesi çok yüksek. Fiziksel olarak çok zorlayıcı. İkinci kez art arda günlerde maça çıkacağız. Beş günde dört maç? Gerçekten zor.

Eurohoops

Fournier ve Fransa, B Grubu’ndaki dördüncü maçlarında 6 Eylül tarihinde Bosna Hersek ile karşılaşacak. İki takımın FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri kapsamında oynadığı mücadeleyi kazanan taraf Bosna olmuştu.

Fournier, maç öncesi düşüncelerini aktardı:

Onlara karşı kazanmak için farklı bir mantalitemiz olacak fakat en önemli şey nasıl oynadığımız. Çeyrek finallere taşıyabileceğimiz ve tamamen güven duyabileceğimiz bir oyunumuz olacak mı? En önemli kısım bu.

Kimse bir takıma karşı iki kez kaybetmek istemez ancak yarınki amacımız ‘Onları öldüreceğiz’ (gülerek) olmayacak. Kendi oyunumuzu oynamalı, iyi alışkanlıklarımızı geliştirmeli ve disiplinli olmalıyız.

Eurohoops

Bosna Hersek, son şampiyon Slovenya’yı mağlup ederek EuroBasket’in en büyük sürprizlerinden birine imza atmayı başardı. Luka Doncic ve Goran Dragic liderliğindeki Slovenya, EuroBasket sahnesinde 11 maç sonra mağlubiyet yüzü gördü. Fournier’e göre ise bu sonuç şaşırtıcı değil:

Ortada sürpriz yok. Yürekleriyle oynuyorlar. Milli takımla oynadıklarında ruhları yükseliyor gibi sanki. Bütçe problemleri yüzünden az daha EuroBasket’e gelemeyeceklerdi. Motivasyonları var. Taraftarlarını gururlandırmak istiyorlar ve bence bu durum çok güzel. Ekstra bir motivasyonla oynuyorlar.

Eurohoops

Fournier, turnuvanın favorilerinden biri olan Fransa’nın son durumu hakkında ise şu cümleleri kurdu:

Geliştirmemiz gereken şeyler var. Zor bir gruptayız. Slovenya gibi bir takım bile domine edemiyor. Her maçın ayrı bir hikayesi oluyor. Bu yüzden asıl önemli olan şeyin sürekli gelişmek olduğunu söyleyip duruyorum. Günün sonunda asıl mücadele Berlin’de başlayacak. Daha iyi olmak, hatalarımızdan ders çıkarmak istiyoruz.

Eurohoops