Final Serisi Analizi: Boston Celtics – Dallas Mavericks (07.06.24)

Final Serisi Analizi: Boston Celtics – Dallas Mavericks (07.06.24)

6 Haziran 2024 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Hem Boston Celtics hem de Dallas Mavericks konferans finallerini hızlı bir şekilde bitirdiler! Sanki iki takım da 7 Haziran’da oynanacak 2024 NBA Finalleri 1. Maçı öncesinde mümkün olduğunca fazla hazırlık zamanı istiyorlardı.

Boston tüm sezon boyunca NBA’in en iyi takımı oldu, Doğu’da liderliği ele geçirdi ve bu tur da dahil olmak üzere ev sahibi olma hakkını elde etti. Dallas ise 50-32 ile Doğu’un ikincisi New York ile aynı dereceye sahipti. Bu yine de Celtics’in 14 galibiyet gerisindeydi ve Batı’da sadece 5 numaralı seri başı için onlara yetmişti.

Mavericks, Clippers, Thunder ve Timberwolves’u sahada avantajı olmadan yendi ve her adımda şampiyonluk tehdidi gibi göründü. Boston çoğunlukla favori olarak ilk turlarda rahat kazandı, vites yükseltmedi ve zaman zaman Heat ile Cavs karşısında yaptıkları hatalarla eleştireler de aldılar. Hatta bu eleştiriler sayesinde takımın yıldız forveti Jayson Tatum da ekstra motive oldu.

Celtics bu sezon Dallas’a karşı oynadığı iki maçı da aldı. Mavericks’in sahasında 22 Ocak’ta 119-110 kazandılar ve ardından 1 Mart’ta Boston’da Mavs’i 138-110 yendiler. Bu Boston’ın Finallere 23. gidişi. Dallas bunu daha önce iki kez başarmıştı, bu sefer 2011’de Miami’nin “süper takımının” ilk versiyonuna karşı kazandıkları şampiyonluktan bu yana tam 13 yıl geçti…

Guardların savaşı

Luka Doncic ve Kyrie Irving ile Dallas’ın NBA tarihindeki en güçlü guard ikilisine sahip olduğu bu sezon sonrası birkaç haftadır iddia edilen bir şeydi. Neden şimdi tartışalım? Bunu kabul edelim ve Boston’ın ilk beş guard’ının güce karşı güç eşleşmesinin tadını çıkaralım.

Jrue Holiday ve Derrick White En İyi İkinci Savunma Takımında yer almayı başardılar ve hücumdaki rakiplerini rahatsız etme konusunda yıllarca ün kazandılar. Yıkıcı ve yapışkanlar, Doncic’in kritik anlardaki karar şutlarını veya Irving’in önemli bitirişlerini bile bozabilecek top baskısı yapabiliyorlar. Diğer taraftan, Irving bu bahar daha gayretli görünürken, Doncic çoğunlukla savunma pozisyonlarını şarj olmak için kullanıyor.

Dallas ikilisi normal sezondaki iki karşılaşmada toplam 112 sayı atarak takımlarının ürettiği sayının yüzde 51’ini ürettiler. Holiday ve White 47 sayı attılar, bu da kıyaslandığında çok az. Ancak diğer tüm Celtics’ler diğer tüm Mavs’lere 210-108 üstünlük sağladı!

Porzingis faktörü

Boston pivotu Kristaps Porzingis ilk turda Miami’ye karşı sağ baldır zorlanmasıyla sakatlandı. Kimse onu Cleveland’a karşı yarı finalde görmeyi beklemiyordu ve Doğu finalinde dönmesi bekleniyordu ama seriyi süpürdükleri için vakit kalmadı 🙂 Şimdi Dallas’ın uzunlarının yarattığı sorunlar göz önüne alındığında ona daha fazla ihtiyaçları olacakları bir gerçek.

Daniel Gafford ve Dereck Lively II, takımla beraber koşan mobil uzunlar ve her zaman Doncic’in lobunu smaçla tamamlamak için hazırlar. Derrick Jones Jr. ve P.J. Washington sezon sonrası üretimlerini artırdılar. Ön tarafta üstesinden gelinmesi gereken çok şey var ve Boston’ın Al Horford’ı – son iki turdaki oyunu ve etkinliği – 38 yaşında ve çok fazla yardıma ihtiyacı var.

Porzingis, 2.18 metre boyunda ve 240 kilo ağırlığında, 20 sayı ve iki şut blok ortalamasıyla Celtics’e yardımcı olabilir. Boyalı alanda büyük bir güç ve koç Joe Mazzulla’nın beş haftalık sezon sonrası eziyetinden sonra rotasyonunu derinleştirecek üç yönlü bir tehdit.

Sonuç

Celtics’in 6. maçta şampiyonluğa ulaşmasını bekliyorum. Mavericks geçen sezon yüzde galibiyet oranının altı maç altındaydı ve Ocak sonunda sadece 25-21’di dereceleri. O dönemden yani 16 aydan bu yana ilk beşten sadece Doncic kaldı. Dolayısıyla Dallas’ın ya da taraftarlarının kulübün ikinci şampiyonluğu için beklentileri Boston’ın 18. şampiyonluğu için beklentilerinin yanında sönük kalıyor. Celtics son sekiz yılda altıncı kez konferans finaline yükselirken, son üç yıldaki ikinci finaline ulaşmış oldu. Yıldız kanatlar Jayson Tatum ve Jaylen Brown bir yüzük dışında neredeyse her şeyi başardılar. Koç Joe Mazzulla’nın iş durumu 2023’te sallantıdaydı ve Horford “şampiyonluk olmadan en çok playoff maçı oynayan” oyuncular listesinden çıkmak için sabırsızlanıyor!

İstek ve motivasyon tek başına kupayı kazandırmaz ama yetenek + kadro derinliği + tecrübe + devamlılık + saha avantajı şampiyonluk yeterli olacaktır.