Gregg Popovich: “Politikacılar, Güçlerini, Konumlarını ve Paralarını Çocuklarımızdan Daha Çok Önemsiyor”

Gregg Popovich: “Politikacılar, Güçlerini, Konumlarını ve Paralarını Çocuklarımızdan Daha Çok Önemsiyor”

5 Haziran 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

San Antonio Spurs’un baş antrenörü Gregg Popovich, son dönemde Amerika Birleşik Devletleri’nde artan katliamlara tepki olarak Texas eyaletinde gerçekleşen gösteride konuştu.

Cumartesi günü Uvalde’deki Robb İlköğretim Okulu’nda 19 öğrenci ve 2 öğretmenin öldürülmesiyle sonuçlanan olaya ilişkin düzenlenen gösteride konuşan NBA koçu, yaşanan trajediden duyduğu üzüntüyü ve politikacıların bu olaylara karşı duyarsız kalışını eleştirdi.

San Antonio Spurs’un efsane teknik adamı konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi:

“Televizyonda bazı hükümet yetkililerimizden ‘düşünce, dua ve taziye’ yorumlarının hepsini duyduk. Her katliamdan sonra aynı açıklamalar. Bir önlem almak için daha kaç can alınması gerek? Ayda bir katliam mı? Haftada iki katliam mı? On beş çocuk mu? Yirmi dört çocuk mu? Bazen 74 kişiyi öldürdüğümüzde, belki o zaman bir şeyler yaparsın. Artık yetkililerin bir şeyler yapması lazım.”

“Politikacılar sözde bizim için çalışıyor. Çoğumuz silah yasaları hakkında bir şeyler yapmalarını istiyoruz. Ve bunu yapmıyorlar çünkü güçlerini, konumlarını ve paralarını çocuklarımızdan daha çok önemsiyorlar.”

Gregg Popovich, Golden State Warriors koçu Steve Kerr’in yaşanan son katliamlara ilişkin olarak batı konferansı finalleri dördüncü maçının ardından yaptığı açıklamayı tekrarladı:

“Ne zaman bir şeyler yapacağız? Yorgunum. Burada oturup oradaki perişan ailelere başsağlığı dilemekten çok yoruldum. Bahaneden çok yoruldum, özür dilerim, sessizlik anlarından bıktım. Yeter!”

Basketnews

 Amerika Birleşik Devletleri’nde son dönemde silahlı katliamlar oldukça arttı ve NBA antrenörleri konuya sessiz kalmayarak bu tarz olaylara karşı toplumsal vicdana ayna tutarak bilincin oluşmasını sağlamaya çalışıyorlar.