İDDİA: Beşiktaş’ın Yeni Uzunu Terry Oldu (Analiz)

İDDİA: Beşiktaş’ın Yeni Uzunu Terry Oldu (Analiz)

10 Haziran 2024 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Ülkemizi yeni sezonda da BKT EuroCup‘da temsil edecek olan Beşiktaş Emlakjet‘in yeni beş numarası belli oldu.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekibi Basketfaul’de yer alan habere göre yeni 5 numarasını uzaklarda aramadı ve bu sezon Manisa BBSK forması ile izlediğimiz tecrübeli uzun Emanuel Terry ile anlaştı, yakın zamanda resmi açıklamanın gelmesi bekleniyor.

2.06 metre boyunda olan 1996 doğumlu Amerikalı uzun, geride bıraktığımız sezon BSL’de 32 maçta ortalama 29.3 dakika süre alırken 12.8 sayı, 8.5 ribaund, 1.4 asit, 1.1 top çalmve Europe Cup’da ise 14 maçta ortalama 28.9 dakika süre alırken 12.5 sayı, 8.1 ribaund, 1.5 asist ile katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Atletik özellikleri, çabuk ayakları ve ribaundlardaki katkısı ile ligimizde BCL veya EuroCup seviyesinde verimli bir uzun olabileceğini daha önce kanıtlamıştı ki Manisa’nın tarihi play-off yürüyüşünde de ön planda olan isimlerden birisiydi. Hücumda en önemli artısı ikili oyunlar sonrası yapabildiği hava harekatları. Ayrıca dip çizgide hareketli bir uzun ve savunmanın durumuna göre iyi pozisyon alıp arkadaşlarının kendisini besleyebilmesi durumunda pozisyonları genellikle smaçla, yani yüksek yüzdeyle bitiriyor. Atletik özellikleri ve sezgileri sayesinde her iki pota altında da iyi bir ribaundçu, takımına ikinci şans sayıları kazandırabiliyor ve net ribaundlarla hızlı hücumları başlatabiliyor. Savunmada ise çember koruma ve blok tehditi konusunda iyi bir isim. Zayıf taraftan yardıma gelerek yaptığı bloklar önemli oluyor.

Gelelim geliştirmesi gereken yönlere… İkili oyun savunmasında halen zaafları var, buradaki rotasyonlara bir türlü adapte olamadı. Atletik bir oyuncu olsa da yanal hareketliliği iyi seviyede olmadığı için kısalar karşısında çabuk yenilebiliyor ve geçildikten sonra blok sevdasını sürdürünce de basit fauller yaparak erken faul problemine girebiliyor. Hücumda ise sınırlı bir oyuncu. Orta mesafe veya dış şut tehditi olmadığı gibi, topu yere vurabilme ve alçak postta sırtı dönük 1-1 oynayabilme becerleri de yok. Hücumdaki verimliliği sizin onu nasıl ve ne kadar kullanabileceğinize bağlı…

Terry, öncelikle sempatik karakteri, spektaküler smaçları ve savaşçı ruhu ile ligimizin en sevilen yabancılarından birisi. Dolayısıyla Beşiktaş’ın doğru bir hamle yaptığını belirtmek gerekli, takım kimyasını yukarı çekecek bir oyuncu kuşkusuz ve kısa zamanda siyah beyazlı taraftarların da sevgilisi olacaktır. Diğer yandan hücumdaki sınırlı katkısı ve ikili oyun savunmasında ağır kalması nedeniyle siyah beyazlıların 3 ve 4 numara için yapacağı seçimler olacak. Hücumda onun yukarıdan aşağı yapacağı devrilmeleri düşünerek dışarıdan oynamayı seven bir uzun forvet bulmaları savunmada açıklarını kapatabilecek şekilde atlet ve çabuk 3-4 numaralar eklemeleri gerekecek. Tempoya yatkın, mobil bir uzun olması ve çember altında çakılı kalmıyor olması açık alanda koşmayı seven, yarı sahada da potaya sürekli atak eden guardlar Needham ve Mathews ile iyi anlaşacağı anlamına geliyor.