Koç Penarroya Barca’nın Başına Geçmek İçin En Güçlü Aday Olarak Öne Çıkıyor

Koç Penarroya Barca’nın Başına Geçmek İçin En Güçlü Aday Olarak Öne Çıkıyor

10 Haziran 2024 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Joan Penarroya, Barcelona’nın yedek kulübesinde Roger Grimau’nun yerini almak için ana aday.

Grimau’nun görevden alınmasının ardından Turkish Airlines Euroleague ekibi FC Barcelona yeni baş antrenörünü aramaya başladı bile. Grimau’nun görevden alınmasından günler önce olası adayların taranmaya başlamasıyla boşalan pozisyonu doldurmak için bir favori var gibi görünüyor.

Jaka Lakovic, Dimitris Itoudis ve Xavi Pascual üç ana adaydı ancak görünen o ki bu üç isimden hiçbiri aaylıktan daha ileri gidemeyecek.

Encestando’ya göre Barca, daha önce BAXI Manresa, San Pablo Burgos ve Valencia Basket’i çalıştıran eski Baskonia oyun kurucusu Joan Penarroya ile görüşmelere başladı. Geçtiğimiz Ekim ayında Baskonia tarafından kovulduğundan beri takım çalıştırmamıştı.

Koç olarak geçirdiği on sezonun ardından Katalan taktisyen, takımın başına geçmesi için ana seçenek olarak öne çıkıyor. Bir koç olarak en büyük başarıları arasında San Pablo Burgos ile 2020 ve 2021’de kazandığı iki Şampiyonlar Ligi yer alıyor. Ayrıca 2021-2022 sezonunda Valencia Basket’i EuroCup’ta yarı finale taşıdı.

El Mundo Deportivo’dan Jose Ignacio Huguet’e göre, Xavi Pascual takımın başına geçmesi için favoriydi ancak Barca’nın içinde bulunduğu hassas mali durum, kulübün daha düşük profilli bir koça yönelmesine neden oldu.