İDDİA: Galatasaray, Bost’u Geri Getirmek İstiyor (Analiz)

İDDİA: Galatasaray, Bost’u Geri Getirmek İstiyor (Analiz)

18 Ağustos 2023 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Ülkemizi FIBA Şampiyonlar Ligi‘nde temsil edecek olan Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekipleriden Galatasaray NEF, eski guardını takıma döndürmek istiyor.

İtalyan gazeteci Andrea Calzoni’nin haberine göre geçtiğimiz günlerde Asvel tarafından serbest bırakılan Dee Bost ile ilgileniyorlar. Bulgaristan pasaportu bulunan guard, geçen sezon ortasında Galatasaray’dan ayrılarak Asvel’e transfer olmuştu.

1.88 metre boyunda olan 33 yaşındaki tecrübeli oyun kurucu geçen sezon Pro A’da 23 maçta ortalama 26.6 dakika süre alırken 12.3 sayı, yüzde 40.8 üçlük, 2.6 ribaund, 3.4 asist ve Euroleague’de ise 15 maçta ortalama 26.5 dakika sahada kalırken 8.9 sayı, yüzde 29.7 üçlük, 2.1 ribaund, 4.3 asist ile katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Bost geçen sezon ortasında Asvel’e gider gitmez De Colo ile iyi bir ikili olmuş, özellikle hücumdaki deliciliği ve ortanizasyon becerisi ile fark yaratmıştı. Euroleague sahnesinde de alternatif guard olarak kendisini kanıtlamıştı. Ayrıca Galatasaray’da olduğu gibi Asvel’de de dış şutlardaki verimliliği de dikkatlerden kaçmadı.

Asist ve sayı isatatistikleri dışında ribaund departmanına da önemli katkı yapan, çok yönlü bir guard. Ritmini bulduğu her maçta triple-double’ı koklayabildiğini biliyoruz. Ayrıca topa baskı ve 1-1 savunma konusunda özel bir isim. Evet zaman zaman ilerleyen yaşının da etkisiyle savunmada konsantrasyon sorunu yaşayabiliyor, daha doğrusu isteksiz olabiliyor. Ama agresif olduğu zamanlarda rakip guardların korkulu rüyası olabildiğini bir çok kez gördük. Galatasaray’ın mevcutta yeni kurduğu kadroya baktığımızda ise 1-2 numara rotasyonunda Walden, İsmet, Buğrahan, Radebaugh gibi önemli isimler var. Dolayısıyla bu transfer için biraz “lüks” diyebiliriz. Diğer taraftan BCL’de başarı için 5 yabancının genelde yetersiz kaldığını gördük. Bost’u ilerleyen yaşıyla beraber daha çok orada kullanarak rotasyonu derinleştirmek doğru bir yaklaşım olabilir. Elbette şehri, takımı ve koçu tanıyor olması büyük bir avantaj.