İDDİA: Markkanen’i İsteyen Dallas’ın 2 Opsiyonu Var

Sınırlı serbest oyuncu statüsünde olan ve kariyerine Chicago Bulls dışında bir takımda devam etmek isteyen Lauri Marrkanen ile ciddi şekilde ilgilenen takımlardan biri de Dallas Mavericks.

The Athletic’de yer alan habere göre ise Mavs’ın Fin yıldızı kadrosuna katabilmek için önünde 2 yol bulunuyor:

İlk opsiyon, Mavs’ın oyuncuya piyasa değerinin altında bir sözleşme teklif edip ikna etmeye çalışması olacak. Oyuncunun beklentisi olan 15 milyon dolar yerine takas muafiyetlerini kullanarak ona 11 milyon dolarlık bir kontrat teklif edebilirler. Tabi bu da Mavs’ın bütçesinde önemli bir fırsat sağlayacaktır. Ancak Markkanen daha yüksek muafiyeti bulunan takımları değerlendirmek istiyor ve bu nedenle teklif onun için cazip olmayacaktır.

Diğer opsiyon ise imzala ve takasla yoluyla onu kadroya katmak olacak. Bu seçenekte Dallas, Markkanen’e 3 yıllık toplam 44 milyon dolarlık bir kontrat önererek Bulls’a da 10 milyon dolarlık bir kontrat gönderebilir ki Doğu ekibinin de Kleber ile ilgilendiğini düşünürsek bu opsiyon herkes için kazan kazan olabilir. Ama bu durumda Dallas hem bir rotasyon oyuncusunu kaybedecek hem de halen beklenen patlamayı yapamamış bir isme ciddi bir kontrat ödemek zorunda kalmış olacak.

24 yaşındaki genç uzun hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde ülkesi basınına kendisine gelen teklifleri değerlendirdiğini ve NBA’de kariyerine Bulls dışında farklı bir takımda devam ederek yeni bir başlangıç yapmak istediğini dile getirmişti ki onunla Dallas dışında Hornets ve Spurs de ilgileniyorlar.

Ayrıca sınırlı serbest statüsünde olduğu için Bulls ona gelen teklifleri eşleyebilir ya da imzala-takasla yoluyla onu değerlendirebilir.

2017 draftından 7. sıradan Bulls tarafından seçilen Fin forvet, ilk 4 sezonunda toplam 221 maça çıktı ama geçtiğimiz sezon takımdaki rolü zayıflamıştı, 13.6 sayı, 4.3 ribaund istatistikleri ile katkı verebilmişti.