İDDİA: Tofaş’ın Gündeminde Willis Var (Analiz)

İDDİA: Tofaş’ın Gündeminde Willis Var (Analiz)

2 Haziran 2024 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Önümüzdeki sezon da ülkemizi FIBA Şampiyonlar Ligi‘nde temsil etmesi beklenen Tofaş, iç transferdeki koç Ene ve Tolga hamlelerinin ardından rotasını dış transfere çevirdi.

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekibi Tofaş‘ın gündeminde İtalya’dan farklı kaynakların doğruladığı habere göre Payton Willis var.

1.94 metre boyunda olan 1998 doğumlu Amerikalı skorer guard, sezonu Pistoia’da geçirmiş ve Serie A’da çıktığı 33 maçta ortalama 32.7 dakika sğre alırken 15.7 sayı, yüzde 39.2 üçlük, 3.9 ribaund, 2.2 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Minnesota Koleji çıkışlı olan Willis, profesyonel kariyerine Avrupa’da 2022-23 sezonunda Hapoel Galil Gilboa forması ile başlamıştı. Gelin Amerikalı guardı biraz daha yakından tanıyalım, keyifli okumalar.

Her zaman olduğu gbi önce artılarıyla başlayalım. Dış şutlar Willis’in en önemli silahı diyebiliriz rahatlıkla, doğuşta yetenekli ve düzgün bir mekaniği var. Bu sezon Serie A’da 39.2 gibi önemli yüzdeyle oynadı, bu kadar fazla top kullanan ve takımın ana skor opsiyonu olan bir isim için gerçekten önemli bir isabet oranı. Özellikle yakala-at pozisyonlarında yani ceza atışlarında çok daha yüzdeli. Elbette dribbling üzeri tehditi de yüksek, kendi şutunu yaratabilen, skoru koklayabilen bir isim. Orta mesafeden de yüksek verimlilikle oynadığını belirtmek gerekli. Ayrıca atletizmi sayesinde çembere kadar giderek de pozisyonları bitirebiliyor. Savunma tarafında ise IQ’su ve farkındalığı yüksek bir guard. Aynı zamanda enerjisi, savaşçı kimliği ve çabuk elleri ile topa baskı konusunda aranan bir isim. 1-1 savunmada ona güvenebilirsiniz topsuz adam takibinde de konsantrasyonu yüksek. Bunun yanında savunma ribaundlarında da takımına yardımcı olan bir isim.

Gelelim geliştirmesi gereken noktalara. Hücum tarafında dribbling üstü skor tehditi olsa da 1-1 etkinliği yüksek bir isim olmadığını belirtmek lazım. Özellikle penetreler sonrası trafiğe girdiğinde zorlanabiliyor bitirişlerde. Deliciliği ve patlayıcılığı iyi seviyede değil. Diğer yandan teması alıp çizgiye gittiği anlarda bir guarda göre vasat bir yüzdeye sahip, sezonu yüzde 78.5 isabet oranı ile tamamlamıştı. Her ne kadar iki numarada görev alıyor olsa da zaman zaman organizasyona katkı vermesi bekleniyor. Ama bencil olmayan, hata yapma oranu düşük bir guard olsa da oyun kurucu özellikleri oyun kurucu görevini yapabilecek yeterlililkte değil. Savunma tarafında ise fiziksel özellikleri zaaflarından birisi. Sert ve kalıplı guardlara karşı temasın fazla olduğu anlarda, alçak postta sorun yaşıyor. Takım savunması, adam değişme ve rortasyonlar konusunda kendisini geliştirmesi gerekiyor. Avrupa basketbolunda sadece 1-1 savunma yeterli değil…

Sonuç olarak Willis, yüksek profilli kulüplerde 3&D rolünü etkili bir şekilde destekleyebilecek bir şutör guard. Üçlük çizgisindeki verimliliği ve yüksek hacimli şut kombinasyonu, onu izlenmesi gereken bir oyuncu haline getiriyor. Kadrosunu yeniden yapılandıracak olan Bursa ekibinin yeni skoreri olabilecek bir guard olduğunu söyleyebiliriz.