İDDİA: Xavi Pascual Zenit’te Kalmaya Yakın

Zenit’in İspanyol baş antrenörü Xavi Pascual, bu yaz döneminde birçok koç arayışında olan birçok EuroLeague takımının gündeminde. 49 yaşındaki başarılı antrenörün, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş durumundan ötürü Rus takımlarının EuroLeague’den ihraç edilmesinin ardından Zenit’ten ayrılması bekleniyordu.

Ancak Basketnews’in haberine göre başarılı Katalan koçun kulübüyle olan sözleşmesi önümüzdeki sezonu da kapsıyor ve 2023 yazından sözleşmesinde opsiyonu kullanıp serbest kalabilir. Geçtiğimiz yaz Zenit ile üç senelik yeni kontrat imzalayan Pascual kontratı 2+1 yıllık. Başarılı teknik adamın yaz döneminde Rus takımından ayrılması için yüklü bir tazminat ödemesi gerekiyor.

Başarılı koç ile Maccabi Tel Aviv’in yakından ilgilendiği gelen haberler arasında. Öte yandan İsrail kulübünün listesinde başka isimler de öne çıkabilir. Barcelona’da geçirdiği son iki sezonda takımı Final Four’a taşısa da kupayı kazanamayan Sarunas Jasikevicius ve Real Madrid’in duayen koçu Pablo Laso, hali hazırda kontratları devam etse de beklentileri tam olarak karşılayamadılar.

İspanya Lige Endesa’yı kazanamamaları durumunda her iki koçun da takımlarından gönderilebileceği ilgili haberde dile getiriliyor. Fakat İsrail Winner Ligi’nde yarı final serisinde elenerek hayal kırıklığı yaratan Maccabi’nin Pascual konusundaki ısrarı da sürecek gibi duruyor. Başarılı Katalan koç, Zenit’te kalması halinde Avrupa pazarında EuroLeague’de mücadele etmeyen antrenörler içinde en yüksek maaşa sahip isim olacak.