Jordi Bertomeu: “Adriyatik Ligi Takımlarına Kalıcı EuroLeague Lisansı Vermeyi Düşünmüyoruz”

Turkish Airlines EuroLeague CEO’su Jordi Bertomeu, lige yeni takımlar dahil edilene kadar Adriyatik Ligi takımlarına kalıcı EuroLeague lisansı verme durumunun olmadığını söyledi.

EuroLeague Basketbol CEO’su Jordi Bertomeu, mozzartsport’dan Djordje Matic’e geçtiğimiz günlerde verdiği demeçte, bir Adriyatik Ligi takımının EuroLeague’de yarışmak için uzun vadeli bir lisans alma olasılığı hakkında konuştu ve şu anda bunun bir seçenek olmadığını belirtti. Bertomeu konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Mevcut kulüp sayısı, birçok koşul göz önüne alındığında şu aşamada uygun. Takvimi de hesaba katmalıyız çünkü katılımcı sayısı arttıkça oyun sayısı da artacak ve bu da bazı hissedarlar için gerginliğe neden olabilir. Şu anda beklentileri karşılayacak kulüp sayısına ihtiyacımız var. Gelecekte işler değişebilir, ancak önümüzdeki dönemde böyle bir değişlik gündemimizde yok.”

Röportajda Bertomeu’ya Adriyatik Ligi kulüplerine kıyasla Alman ve Fransız takımlarının EuroLeague’e dahil edilip edilmeyeceği sorulurken, İspanyol basketbol adamı soruya ilişkin şunları söyledi:

“Büyümek İçin Daha Büyük Pazarlara Gitmeliyiz”

“Bu bir basketbol meselesi. Daha popüler olmak için daha fazla kaynağımız olmalı ve mümkün olduğunca fazla gelir sağlamak için daha büyük pazarlara gitmeliyiz. Almanya ve Fransa bahsettiğiniz pazarlar. Rekabeti geliştirmek için Orta Avrupa’ya gitmeli ve hayran kitlesinin önemli ölçüde artabileceği pazarlara yatırım yapmalıyız. Örneğin EuroLeague’e olan ilgi Fransa’da %55 ve Almanya’da %48 daha yüksek.

“Odak noktamız, Almanya ve Fransa gibi büyümemize izin verecek ülkelerin yanı sıra potansiyelin olduğu İtalya’da. Her yıl artan sayıda hayrana sahip olmak bizim yükümlülüğümüz.”

Bilindiği üzere Adriyatik Ligi’nde EuroLeague’e şu anda sadece Kızıl Yıldız iştirak ediyor. Bu sezon başında Partizan, Zeljko Obradovic’i başa getirip, çıtayı yükselterek önümüzdeki sezon EuroLeague hedefiyle yola çıktı. Bu amaca ulaşırlar mı bilinmez ama EuroLeague CEO’su Adriyatik Ligi takımlarına açık kapı bırakmayı ihmal etmedi

“Lig, kulüplerin gitmek istediği yöne bağlı olarak büyümek isterse, o zaman bu soru muhtemelen masada olacak. Ama şu anda bunların hiçbiri yok.”