Kartal Özmızrak, Obradoiro’ya Transferi Hakkında Konuştu

Kartal Özmızrak, Obradoiro’ya Transferi Hakkında Konuştu

12 Temmuz 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Darüşşafaka Tekfen‘den ayrılarak İspanya Liga Endesa ekiplerinden Obradoiro‘ya transfer olan Kartal Özmızrak AA muhabrine açıklamalarda bulundu.

Obradoiro’ya transfer sürecini anlatan Kartal, görüşlerini şöyle ifade etti.

İlk teklif ocak ayında geldi. Sezon devam ettiği için Darüşşafaka Tekfen’den ayrılamayacağımı ilettim. Konu kapanmıştı ancak 1-2 ay sonra tekrar bir teklif gelince sevindim. Bu şansı değerlendirmek istedim. Antrenörlerimle konuştum. Kariyerim açısından güzel bir adım olabileceğini düşündüm. İyi bir karar verdiğimi düşünüyorum. İnşallah zaman da bunu gösterir ve yanılmam.

AA

Yurt dışında Türkiye’yi temsil edeceği için mutlu olduğunu dile getiren milli basketbolcu, açıklamalarına böyle devam etti:

Bugüne kadar kendime hep gerçekçi ve realist hedefler koymaya çalıştım. Adım adım buna ulaşabilmek beni sevindiriyor. Obradoiro, basketbol kültürü ve felsefesiyle bana uygun bir takım. Başantrenör Moncho Fernandez, benim basketbolumun onlara uygun olduğunu söyledi. Ben de izlediğim maçlarda bunu fark ettim. Uçuşlar açıldıktan sonra İspanya’ya gidip kente ve takıma alışmak istiyorum.

AA

Obradoiro ile 2021-2022 sezonu sonuna kadar sözleşme imzalayan Kartal Özmızrak, takımın önemli bir parçası olmayı hedeflediğini aktardı.

Forma giyebileceği bir takımı tercih ettiğinin altını çizen Kartal, şu ifadeleri kullandı:

Kendime hep kısa süreli ve gerçekçi hedefler koydum. Bu seneyi iyi geçirmek ve takımıma elimden geldiğince yardımcı olmak istiyorum. Obradoiro, bu sezon Avrupa kupalarına katılmayı hedefleyecek. Obradoiro, bu sene 50. yılını da kutlayacak. İnşallah bu hedefler doğrultusunda takımın önemli bir parçası olurum.

AA

Darüşşafaka Tekfen’de 3 yıl boyunca yeterli süreyi aldığını ve iyi bir performans sergilediğini vurgulayan Kartal Özmızrak, şunları kaydetti:

Darüşşafaka’da çok mutluydum. Ancak hedeflerim çok ağır bastı. Yurt dışına gidip kendimi denemek ve göstermek istiyordum. Darüşşafaka’dan güzel bir şekilde ayrılmak beni çok onurlandırdı. Çok güzel günler geçirdik. Ayrılırken de çok zorlandım. Aile ortamı yakalamıştım. Hedeflerim doğrultusunda böyle bir karar almam gerekiyordu. Önemli olan oyuncunun oynaması. Verdiğim bütün kararlarda oynayabileceğim yerlere gitmeyi seçtim. İspanya’da da böyle bir takıma gittiğimi düşünüyorum.

AA

Milli takım formasını giymenin önemli bir sorumluluk olduğuna dikkati çeken Kartal, açıklamalarını bu cümlelerle sonlandırdı:

Milli takım ile en büyük hedefim madalya alabilmek. İnşallah bunu yaşayabiliriz. 2010 Dünya Şampiyonası’nda elde ettiğimiz ikincilikte 15 yaşındaydım ve çok mutlu olmuştum. O zamandan bu yana hayalim, kürsüye çıkabilmek ve madalyayı takabilmek. İnşallah ona da bir gün erişiriz.

AA

EDİTÖR YORUMU:

Kenan’dan sonra Kartal’ın da İspanya Liga Endesa gibi Avrupa’nın zirvesinde yer alan bir lige transfer olması basketbolumuz açısından yeni bir sayfanın açılması anlamına geliyor. Artık Türk oyuncuların eskiden olduğu gibi yurtdışında boy göstermeleri hem onların gelişimi için hem de milli takımımız için güzel bir geleceğin bizi beklediğinin göstergesi. Artık yabancı sınırlaması gibi yozlaşmış, eskimiş fikirlerin üstüne gitmektense oyuncularımızın bu şekilde önünü açacak, oların gerek kendi ülkemizde gerekse yurtdışında daha çok süre alacağı takımlara gitmesini sağlamak birinci önceliğimiz olmalı. Elbette bu noktada başta oyunculara sonra da menajerlere çok iş düşüyor. Kartal’a bu verdiği cesur ve akıllı karar için tebriklerimi sunuyorum, umarım kendisinin de belirttiği gibi rahatlıkla şans bulabileceği Obradoiro’da kendisini iyi gösterir ve Avrupa’da basketbol oynamaya, ülkemizi temsil etmeye devam eder.