Burak Bıyıktay: “Metin-Ali-Feyyaz Modelini Basketbola Uygulamak İstiyoruz.”

Burak Bıyıktay: “Metin-Ali-Feyyaz Modelini Basketbola Uygulamak İstiyoruz.”

12 Temmuz 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

Beşiktaş Sompo Sigorta‘nın koçu Burak Bıyıktay, yeni sezonda kurmak istedikleri kadro hakkında Tivibu Spor’a açıklamalarda bulundu.

Bıyıktay verdiği röportajda TEKSÜT Bandırma’dan kadroya katılan genç oyuncular ve gelecek sezonun kadro planlamalarına ilişkin geniş çaplı bir değerlendirme yaptı.

İşte o açıklamalardan satırbaşları:

TEKSÜT Bandırma’yla bir ortak çalışma fırsatı doğdu. Bandırma’nın ligde oynayan ve altyapısında bulunan birkaç oyuncuyu Beşiktaş‘a alma fırsatı doğdu. Ben bu oyuncuların Türk basketbolunun geleceği olduğunu düşünüyorum. NBA ve EuroLeague seviyesinde oyuncular var bu grubun içerisinde. Bu oyunculara çok süre vererek hem Türk basketboluna, hem Beşiktaş’a hem de milli takıma çok fayda sağlayacağımızı düşünüyorum. Böyle ciddi bir projenin içerisindeyiz. Mümkün olduğu kadar az yabancıyla oynayacağız. Türk oyuncularla oynayacağız, planlarımızda bu var.

Bir sabır meselesi bu. En az 2-3 senelik bir proje. Taraftarımızdan bu gençlere ve bu projeye destek olmasını istiyorum. Bu önemli bir proje. Tabii ki, bu kurduğumuz takım hemen herkesi yenecek diye bir durum söz konusu değil. Zaten şöyle de bir gerçek var, bugün 20 milyon euroluk bütçelere oynayan 2 EuroLeague takımıyla maddi olarak mücadele edemiyorsunuz hiçbir şekilde. Oraya ulaşma şansınız yok. Buradaki başarı modeli gençleri yetiştirmek üzerine kurgulanacak. Beşiktaş taraftarının buna sıcak bakacağını düşünüyorum çünkü bu kültüre sahip bir camia.

Süleyman ağabey (Seba) zamanlarından gelen Metin-Ali-Feyyaz ekolünün futbol takımında şampiyonluklar kazandığı bir kulüp burası. Biz bu modeli basketbola uygulamak istiyoruz ancak bu gerçekten sabır işi. Bu çocuklar genç çocuklar. Eğer bu takıma sabır ve destek gösterirlerse bence çok da mutlu olacaklar. Sahada o gençleri mücadele ederken görmek onları hakikaten mutlu edecektir.

Bugün konuşulanlara baktığınız zaman ‘5 yabancı bir takımda, 5 yabancı diğer takımda. Takım isimleri Türk ama yabancılar oynuyor’… Biz de diyoruz ki, Türkler oynayacak. Türk gençleri oynayacak. Bu oyuncuları yetiştireceğiz.

Tivibu Spor

EDİTÖR YORUMU:

Beşiktaş’ı tekrar bu başarılı projeye başladığı için kutluyorum. 2 ya da 3 yabancı artı bu genç isimlerle yola devam edecek olmaları gerçekten heyecan verici. Egehan’ın da gelmesiyle yetenekli genç isimlerin sayısı arttı. Elbette finansal sorunlar çeken Bandırma’nın durumu için de önemli. Onlar da bu projeden gelecek finansal destekle umarım kendilerini toparlayıp tekrar alt yapıya yönelilerler ve son yıllarda olduğu gibi oyuncu fabrikası kimliklerini taşımaya devam ederler. Şuanki durumda iki kulübümüz için de oyuncular için de kazan-kazan anlaşması olarak görünüyor. Umarım 3 taraf da üzerine düşeni yapar ve herkes istediğini alır bu yeni yapılanmada.