Kerr’den Warriors İçin “Altın Madeni” Benzetmesi

Kerr’den Warriors İçin “Altın Madeni” Benzetmesi

1 Haziran 2020 Kapalı Yazar: baskethaber basket

NBA tarihinin en iyi şutörlerinden biri olan Steve Kerr, 6 sezondur Golden State Warriors‘ın koçluğunu yapıyor.

Başarılı teknik adam Warriors ile yola çıktığı 2014-15 sezonundan bu yana, 5 kez NBA finallerinde yer alırken, 3 kez de şampiyonluk yüzüğünü parmağına taktı. Ayrıca 2015-16 sezonunda da normal sezonu 73 galibiyet ile tamamlayarak bu alanda rekor kıran Warriors’ın başında olan Kerr, bir koçun yaşanabilecek en başarılı, en verimli dönemi geçirdi diyebiliriz.

6 sezonluk bu dönemde 337-138’lik derece elde eden Warriors, play-off sahnesinde mücadele ettiği 105 karşılaşmadan da tam 77 kez galibiyetle ayrılmayı başardı ki bu da 54 yaşındaki Kerr’ü Warriors tarihinde en çok play-off maçı kazanan koç ünvanına taşımıştı.

Kerr, geçtiğimiz günlerde NBC’e yaptığı açıklamalarda Warriors’ın kendisinden önce de çok yeteneli bir takım olduğunu belirtti:

Golden State Warriors, ben göreve gelmeden önce işlenmesi gereken bir altın madeniydi. Oracle’a bundan 15 sene önce Warriors o kadar başarılı değilken gittiğiniz zaman da taraftarların takımlarına sonuna kadar destek olacağını hissedebiliyordunuz. Kim böyle bir taraftar grubunun desteğini alarak oynamak istemez ki?

NBC

Kerr, Warriors döneminde Curry, Durant ve Thompson gibi süper yıldızlarla birlikte çalışma şansına sahip olsa da kurduğu hücum sistemi artı oyuncuları ile hem sahada hem de dışarıda kurduğu ilişkilerle Warriors’ın kusursuza yakın bir takım olmasını sağladı diyebiliriz.

Curry ve Thompson’ın sakatlıkları, Durant’in her ne kadar sakat da olsa takımdan ayrılması Warriors’ın düşüş dönemine girmesini sağlamıştı ki pandemi nedeniyle 2019-20 sezonu askıya alınana kadar galibiyet derecesi anlamında ligin en kötü takımı olan Warriors, Kerr döneminde ilk kez play-off dışında kalmıştı.