Krunoslav Simon’dan Özeleştiri

Krunoslav Simon’dan Özeleştiri

13 Eylül 2022 Kapalı Yazar: basketbolhaberleri

FIBA EuroBasket son 16 turunda Finlandiya’ya 86-94 yenilerek turnuvaya veda eden Hırvatistan’da takımın deneyimli gardlarından Krunoslav Simon, ülkesinin medyasına açıklamalarda bulundu.

Hırvatistan, elindeki yetenekli kadroya rağmen FIBA EuroBasket’te favori olduğu eşleşmede Finlandiya’ya elenirken hayal kırıklığı yaratmıştı. Krunoslav Simon, verdiği demeçte özeleştiri yaparken takım olarak bir sisteme sahip olmadıklarının altını çizdi.

“Takım arkadaşlarıma şikayet edecek hiçbir şeyim yok. Hayal kırıklıkları her zaman olur. Her zaman başınızı dik tutmanız gerek. Bizim sistemimiz yok. İyi oyuncularımız var ama çokça da problemlerimiz var. Şimdi bunun konuşmanın zamanı değil, daha sakin bir kafayla olaya yaklaşmalıyız.”

Finlandiya karşısında alınan mağlubiyeti değerlendiren eski Anadolu Efes gardı, maç hakkında şöyle konuştu:

“İlginç bir maç oldu ama sonunda kaybettik. Finlandiya ekstra bir oyuncu çıkardı. Spor böyle bir şey sonuçta. 40 dakika boyunca bizden daha iyi olduklarını gösterdiler, bu sebeple onları kutluyorum. Tahmin edilemeyeni başardılar. Böyle şut atınca Lauri Markkanen’i durdurmak zordu.”

Markkanen, Hırvatistan karşısınd 43 sayı üreterek FIBA EuroBasket tarihinde bir maçta en yüksek skora çıkan dördüncü isim oldu. Hırvatlar, Finlandiya karşısında özellikle geçiş hücumlarını savunmakta çok aksadılar.

Takımın en yaşlı üyelerinden Krunoslav Simon son olarak turnuvadaki hakem yönetimi eleştirirken sözlerini şöyle noktaladı:

“Hakemlere kızgınmışım gibi gözükmem istemem. Maçı bizden alıp Finlandiya’ya verdiklerini de düşünmüyorum. Finlandiya bizi hak ederek turnuva dışına itti. Ancak hakemlerin kalitesi turnuvanın başından beri çok aşağıda. Sadece Avrupa’nın değil, tüm dünyadaki en iyi oyuncular toplandı fakat hakemlerin seviyesi adeta ilçe ligi seviyesindeydi. Bu da utanç verici. Gerçekçi konuşmak gerekirse en iyi hakemler EuroLeague ve EuroCup’ta maç yönetiyor ve EuroLeague – FIBA arasındaki bu savaş çözülene kadar da bu durumu yaşamaya devam edeceğiz.”

Eurohoops