Landale Tekrar Barça’nın Gündeminde

Yaz döneminde Tomic’in takımdan ayrılmasıyla 5 numaraya takviye yapmayı düşünen ama uygun bir isim bulamayan FC Barcelona, o dönemde de gündeme gelmiş olan koç Saras’ın eski öğrencilerinden birini yeniden listeye almış durumda.

Barça’nın ciddi şekilde ilgilendiği ancak Zalgiris Kaunas’dan ayrıldıktan sonra NBA kontratı beklediği için teklifi reddeden Avustralyalı uzun Jock Landale şimdiye kadar aradığı kontratı bulamadı. Bu nedenle de İspanyol ekibinin ilgisine bu kez olumlu cevap verebilir.

2.11 boyunda olan 24 yaşındaki genç uzun, ilk Euroleague sezonunda Litvanya ekibi ile gayet iyi bir performans sergilemişti. 25 maçta ortalama 20:30 dakika süre alan Landale, 11.0 sayı, 4.4 ribaund istatistikleri ile katkı vermişti.

Enerjisi, atletizmi, ribaundlardaki savaşçılığı ve dış şut tehditi ile modern uzunlar arasında önümüzdeki sezonlarda da adını daha çok duyacağımız isimlerden biri olacak. Barça gibi Final Four hedefleyen üst düzey bir takımda dahi çok yönlü oyunu ile rahatlıkla süre alıp katkı vereceğini düşünüyorum. Davies’in zaman zaman boyalı savunması artı ribaundlar konusunda pasif kalması, daha doğrusu istikrarsız ve yumuşak kalması önemli sorunlardan biri ki koç Saras gibi savunmaya bu kadar önem veren bir ismin yönetiminde bu eksiler daha da çok ortaya çıkıyor. Landale’in bu iki alanda da agresifliği ile önemli katkılar vereceğini düşünüyorum ki Euroleague sahnesinin tozunu yutmuş bir isim olarak da adaptasyon konusunda hiç sorun yaşamayacaktır. Barça çatısı altında Saras ile tekrar buluşmalarının iki taraf adına da kazan-kazan anlaşması olacağını düşünüyorum.