Litvanya, Almanya Maçına İtiraz Etti!

Litvanya, Almanya Maçına İtiraz Etti!

5 Eylül 2022 Kapalı Yazar: baskethaber basket

2022 FIBA EuroBasket B grubu 3. maçında Litvanya, ev sahibi konumundaki Almanya’ya 2 uzatma sonunda 107-109’luk skorla kaybetmişti.

Karşılaşmanın hakemleri büyük bir hataya imza atarak Litvanya’nın teknik faulden doğan serbest atışını attırmamışlardı. Litvanya Basketbol Federasyonu da bu hatadan dolayı FIBA’ya itirazını iletti.

Köln’de oynanan maçta hem maçın hakem üçlüsü hem de masa görevlilieri bu skandal niteliğindeki hatayı gözden kaçırmışlar ve çekişmeli geçen maçın sonucuna direkt etki etmişlerdi.

3.çeyrekte Almanya koçu Herbert teknik faul almış ama hakemler Litvanyalı oyuncuların ceza atışını kullanmasına izin vermemişlerdi. Hemen teknik faul öncesi Valanciunas atış esnasında Lo’nun faulüne maruz kalmıştı. FIBA kurallarına göre önce teknik faulden doğan tek atış kullanılmalı sonra Valanciunas 2 serbest atışı kullanmalıydı. Ama yıldız uzun teknik faul kullanılmadan 2 atışını kullanmış ve isabet bulamayınca ribaundu da Almanya almıştı.

Çeşitli kaynaklarda yer alan haberlere göre Litvanya maçın ardından gerekli itirazı resmi olarak yapmış.

Litvanya koçu Maksyvtis ise yaptığı açıklamada normal sürenin bitiminde başhakemin hatayı kabul ettiğini ve düzeltmek için kendilerine atışı kullandıracağını ancak bu sefer de Almanlar’ın buna itiraz ettiğini, bunu yaparsa kural hatası diye itiraz edeceklerini ilettiklerini söyledi. Başhakemin de bu tehditten çekindiğini ve kararından vazgeçtiğini ekledi. Ayrıca Litvanyalı koç maça itiraz ettiklerini ama beklentisinin olmadığını, umutsuz olduğunu da dile getirdi.